.Net Core Mac OS Nasıl Yüklenir Adım Adım

Microsoft’un bu aralar cross platform yazılım çalışmaları tam gaz gidiyor. Bu kapsamda .Net Core bir hayli ilgimi çekti. .Net Core nedir ve .Net Framework ile aralarındaki farkları yazmış olduğum yazıda anlatmaya çalışmıştım. Şimdi ise .Net Core Mac OS nasıl yüklenir konulu bir yazı yazmaya başladım. Sizin için bu yazıyı yazarken aynı anda kendi MacBook Air bilgisayarıma da .Net Core’u yükleyeceğim.

.Net Core Mac OS Nasıl Yüklenir ?

.Net Core yüklemesine başlamadan önce Mac cihazınıza Microsoft Visual Studio Code yüklemenizi tavsiye ediyorum. Başka IDEler kullanarak da bu işlemi yapabilirsiniz ancak ben işlemlerimi Visual Studio Code üzerinden devam edeceğim.

Sonrasında Microsoft’un kendi web sitesinden .Net Core’un en güncel versiyonunu indiriniz. İnen .pkg dosyasını açın ve yükleme sihirbazı ile SDK yüklemenizi tamamlayın. Sihirbazın aşamaları aşağıdaki gibi olacaktır:

Yükeleme adımlarını tamamladıktan sonra ilk .Net Core projemizi oluşturmak istediğimiz klasörü Yeni Klasör butonunu istediğimiz bir yerde tıklayarak oluşturalım. Ardından oluşturduğumuz bu klasörü Visual Studio Code ile açalım.

visual studio code .net core projesi oluşturmak

Visual Studio’da Terminal açalım. İsterseniz Terminal uygulamasını açıp cd ile bu klasörü de seçebilirsiniz.

mac os x terminal açmak

Burada klasik .Net Core projemizi oluşturmak için gerekli kodu yazalım. Ardından bize .Net Core’un hangi uygulama şablonunu kullanarak projeyi oluşturacağımızı anlamadığını söyleyecektir ve klasik help yazısını getirecektir. Ben deneme amaçlı konsol uygulaması oluşturdum.

Ve karşınızda klasik C# konsol uygulaması.

.net core ilk uygulama

Hadi buradaki yazıyı değiştirelim ve ekrana yazdıralım. Projeyi çalıştıralım ve sonuç :

.Net Core Mac OS

One thought on “.Net Core Mac OS Nasıl Yüklenir Adım Adım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir