Kod Düzenleme – Visual Studio İpuçları 2

Visual Studio ipuçları yazı serisi kapsamında bu sefer düzeni kaçmış bir kodu en hızlı ve pratik bir şekilde kodun bütünüyle uyacak şekilde satırlarda oluşan girinti ve çıkıntıyı yok etmeyi ele alacağız. Her bir satırda bulunan yazıları kod düzenleme kısayolu ile düzenlemek görüntüyü iyileştirmek.

Visual Studio Kod Düzenleme Kısayolu

Yazılan kodu bilgisayarın okuyabilmesi hatta bilgisayarın okuyabilmesinden daha önemli bir şey varsa o da yazılım geliştiricinin kodu rahatça okuyup anlayabilmesidir. Bunun için SOLID prensibi gibi çeşitli kod yazım prensipleri ortaya çıkmaktadır.

Bu prensipler temelinde Nesne Tabanlı Programlamayı ele almaktadır. Tabi bu prensiplere geçmeden önce yazılım geliştiricisinin yazdığı kodların nizami bir bütünlüğü olması gerekmektedir. Düşünsenize yazdığınız kodlar tek bir satırda, bu kodu okumak ve anlamak çok zor olacaktır.

Bunun önüne geçebilmek adına IDEler kendince parantezlere göre kodları girintili ve çıkıntılı bir hale getirmektedir. Bu sayede yazılım geliştirici kodu kolaylıkla okuyup anlayabilmektedir.

Bu işlem uzun kod bloklarında ya da kod üzerinde çok düzenleme yaptığımızda bazen gözden kaçabilmektedir. Bu problem sonrası her bir satırı backpace ve tab tuşları ile düzenlemek bir eziyet olabilir. Bundan yazılım geliştirici üşenebilir diye Visual Studio bize bir nimet sunmuş.

CTRL + K + D

Yukarıda belirtmiş olduğum tuş kombinasyonunu kullanarak sayfa içerisinde düzeni kaçmış tüm kodları bir düzene sokabilirsiniz. Tabi bunu Visual Studio’nun doğru bir şekilde yapabilmesi için syntax kurallarına uygun bir kod yazmanız gerekmektedir. Açtığınız her parantezi doğru parantez tipi ile kapatmanız gerekmektedir.

Bu yöntem ile açık olan sayfadaki tüm kodlar belli bir düzene gelmektedir. Sayfada bulunan sadece belli bir aralıktaki kodları bir düzene getirmek istiyorsa fare ya da shift ile düzene getirmek istediğimiz kod bloğunu seçip:

CTRL + K +F

tuş kombinasyonuna basabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir