Tanıma Git Özelliği – Visual Studio İpuçları 5

Visual Studio ile kod yazma kolaylaştıracak, hızlandıracak ve yazdığımız kodu daha SOLID yapısına yakınlaştıracak ipuçlarını paylaştığım yazı serisine devam ediyorum. Bu yazıların 5.sinde tanıma git özelliği kullanımı hakkında küçük ipuçları vereceğim.

Tanıma Git Özelliği

Yazmış olduğunuz bir sınıfın ya da fonksiyonun ismini gördüğünüz bir yerde bu sınıf ya da fonksiyon ne iş yapıyordu ya da içerisinde neler vardı diye soruyor olabilirsiniz. İşte tam bu sırada Visual Studio tanıma git özelliği ile size yardım edecektir.

Bahsetmiş olduğumuz sınıfın ya da fonksiyonun üzerine gelip farenin sağ tuşuna basarak tanıma git demeniz gerekmektedir. Bunun kısa yolu olarak fare ya da klavye ile imleci bu kelimenin üzerine getirip klavyenin üzerinde bulunan F12 tuşuna basmanız gerekmektedir.

Eğer bir eliniz farede bir eliniz klavyede kod yazıyorsanız ya da kod üzerinde fare ile geziniyorsanız diğer bir kısayol olan Ctrl metodu F12‘den daha fazla işinize yarayacaktır.

Sınıfın ya da fonksiyonun tanımına gidebilmek için bir eliniz ile klavyede bulunan Ctrl tuşuna basarken diğer eliniz ile fonksiyon ya da sınıf adının üzerine fare ile gelip farenin sol tuşuna basmanız yeterli olacaktır. Bu sayede fonksiyonun ya da sınıfın tanımlandığı yere gidebileceksiniz.

Bu yöntem farklı dosyalardaki tanımları açmak için de kullanılabilmektedir. Visual Studio ipuçları yazı serisi kapsamında yazılan yazıları kırmızı yazıya tıklayarak okuyabilirsiniz.

Fark ederseniz çalıştığınız dosyadan bu tuşlarla ayrılıyorsunuz. Eğer ayrılmak istemiyor, bir arkadaşa bakıp çıkacaksanız:

ALT + F12

tuş kombinasyonunu kullanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir