IDE Nedir, Kimler IDE Kullanır, IDE Neden Kullanılır

IDE olarak kısaltılmış yazılım türünü genellikle yazılım geliştiricileri kullanmaktadır. IDE yazılımları çok gelişmiş not editörleri diyebiliriz. IDE’nin açılımına bakacak olursak integrated development environment şeklindedir. Şimdi bu 3 güzel kelimeyi bir de Türkçe’ye çevirip bakalım, eminim ki aklımızda daha güzel bir şey şekillenecektir: entegre (bütünleşmiş) geliştirme ortamı.

Kullanılan yazılım dili, platform ve donanım şartlarına göre özel olarak tasarlanmış ya da etkileşime girebilecek yazılımdır. IDE yazılımların en büyük özelliklerinden biri yapılan işle entegre şekilde çalışabilmesidir. Ergonomik yazılımlardır. Kullanıcı ve dil bazlı kişiselleştirme özelliklerini barındırırlar.

Bir IDE sadece tek bir dile ya da teknolojiye ait olacak diye bir kural yoktur. Ben Visual Studio ile hem C# kodlarımı yazıyorum hem JavaScript kodlarımı yazıyorum hem de Angular kodlarımı yazıyorum.

En İyi IDE Yazılımları

visual studio

Visual Studio: .Net Teknolojileri için

Xcode: Swift ve Objective C
Android Studio
Android Studio: Java ve Kotlin için Android Studio

IDE Kullanmanın Faydaları

Bu programları kullanmadan tabiki de kod yazmak mümkündür. Ancak IDE’nin nimetlerini bir kere yiyen bir daha IDE’siz kod yazmayacaktır. Kendinize büyük işkenceler etmekten vaz geçin ve IDEsiz kod yazmayı denemeyin.

Aklınızdaki Soru

Bu programlar yokken ilk programı nasıl yazdılar ? Bu ilk yoğurt nasıl yapıldı gibi bir sorudur aslında. IDEler gelişmiş birer not editörü olduğunu düşünürsek herhangi bir dili istediğiniz not defteri ile yazabilirsiniz. Zaten kod dosyasını (binary olarak saklanmamışları) birlikte aç diyip not defteri ile açarsanız kodlarını görüp düzenleyebilirsiniz. Binary olarak saklanan dosyaları açmak için bir binary çevirici yazılıma ihtiyacınız olacaktır.

2 thoughts on “IDE Nedir, Kimler IDE Kullanır, IDE Neden Kullanılır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir