Bedelli Askerlik Nasıl Başvurulur ? Resimli Anlatım 1

Bedelli askerlik başvurusunu kendi bilgilerim ile yaptım. Bunun her adımını ekran görüntüsü alarak ve askerlik şubesi ile telefon görüşmelerime dayanarak yeni başvuru kılavuzu oluşturdum. Bu kılavuzdaki adımları takip ederek bedelli askerliğe başvurabilirsiniz.

Bedelli Askerlik Başvuru Adımları

Bedelli askerlik başvurusu yapabilmek için E-Devlet giriş bilgilerini bilmeniz gerekmektedir. Buna ek olarak ücretini yatırmaya hazır olmalısınız (ekonomik olarak).

Parayı yatırmadan önce E-Devlet üzerinden bir kaç adımı tamamlamanız gerekmektedir. Bu adımlara E-Devlet Asal Bedelli Başvuru sayfasından yapacağız. Bu link eğer çalışmaz ise siz E-Devlet üzerinde bulunan arama motoruna Asal Bedelli Başvurusu yazarak ilgili sayfayı açabilirsiniz.

Asal Bedelli Askerlik Başvurusu

Bu ekranda askerlik başvurusu yapacağınızı onaylıyorsunuz. Tüm askerlik başvuruları bu ekran üzerinden yapılmaktadır. Kabul et deyip devam edelim.

Askerlik erteleme yani tecil işleminizi bedelli başvurusu yapabilmek için iptal etmeniz gerekiyor. Bu ekran üzerinden iptal sebebini seçiyoruz. Bunun nedeni Bedelli askerlik yapma isteği olarak seçiyoruz. Bedelli bildiğiniz üzere kura ve kontenjan sistemine göre çıkmaktadır. Bunun yüzünden eğer bedelli çıkmazsa yatırdığınız parayı geri alacağınız askerlik şubesini seçiyoruz ve kaydet diyoruz.

Kaydet butonuna bastıktan sonra ekrana ödeme bilgileri gelecektir. 2. resimde birden fazla madde görüyordunuz. 3. maddede form bitti. Kalan maddeleri görebilmek ve bedelli başvurusu yapabilmek için belirtilen ücreti ekranda gördüğünüz bankalardan birisine yatırmanız gerekmektedir.

Kalan aşamalar için 2. adım yazısını okuyabilirsiniz. 2. adımı okumak için.

Bankaya ödeme için askerliği yapacak kişinin gitmesi zorunlu değildir. Herhangi bir yakını kişinin TC kimlik numarasını belirterek gerekli ödemeye yapabilmektedir. Ödeme sonrası verilen makbuzu atmamanızı öneririm.

Ödeme sonrası bir sonraki adımların aktif hale gelmesi bende 1 saat kadar sürdü. Aktif olup olmadığını yine aynı adres üzerinden anlayabilirsiniz. Sayfayı yenilerken ?islem=hata kısmını silebilirsiniz ya da menüden yine bu sayfayı açabilirsiniz.

Ödemeyi son gün dahil yapabilirsiniz. Bu başvurmak istediğiniz döneme göre değişiklik göstermektedir. Bu tarihi askerlik şubelerini arayıp öğrenebilirsiniz. Benden size tavsiye işinizi son güne bırakmanızı önermem. O tarihe kadar paranızı vadede değerlendirebilirsiniz ancak yine de işinizi tarihsel risklere bırakmamanızı öneririm. Özellikle de devlet dairesi gibi resmi birimler ile iş yaparken.

Ödeme yaptıktan sonra yapılacak adımlara oluşturduğum kılavuzun 2. yazısından devam edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir