Hangi iPhone 14 Alınmalı ? iPhone 14 Neden Alınmalı ?

iPhone 14 serisini dünya genelinde en pahalı satın alan ülkeyiz. Eğer bütçeniz el veriyorsa ve iPhone 14 almayı istiyorsanız doğru bir karar vermelisiniz. Bu kadar para vermişken sizin ihtiyaçlarınızı en iyi karşılayan modeli satın almanız ve bence ihtiyaçlarınızın fazlasını size veren bir model almayıp tüm bütçenizi bu cihaza harcamanıza gerek yok. O zaman sorumuzu soralım: Hangi iPhone 14 alınmalı ve neden iPhone 14 alınmalı?

iPhone 13 vs iPhone 14

Akıllı cep telefonu kullanarak grafik işleme işlemleri yapıyorsanız iPhone 14 tercih etmelisiniz. Çünkü A15 çip üzerine yeni eklenen GPU çekirdiği size büyük avantaj sağlayacaktır.

Telefonda kamera sizin için daha önemliyse iPhone 14 tercih etmelisiniz. Çünkü iPhone 14’ün kamera sensörleri daha büyük ve ön kamerasında auto focus özelliği bulunmaktadır. Aynı zamanda Photonic Engine sayesinde düşük ışıklarda iPhone 14 daha iyi kamera performansı sağlamaktadır.

Telefonda video çekimi sizin için daha önemliyse iPhone 14 tercih etmelisiniz. Çünkü Action Mode sayesinde hareketli videolarda ekstra aparat kullanmanıza gerek kalmaz.

Dağcılık ve kamp gibi şeyler ile uğraşıp doğaya karışıyorsanız iPhone 14 tercih etmelisiniz. Çünkü SOS via satellite özelliği sayesinde telefonun çekmediği yerlerde de yardım çağrılarında bulunabilirsiniz. Gerçi bunun bizim ülkemizde çalışıp çalışmayacağını bilmiyorum.

Crash detection ve azıcık daha iyi olan batarya performansı hakkında yorum yapmıyorum.

iPhone 13’te 4 GB RAM varken iPhone 14’te 6 GB RAM olması bence aradaki en büyük fark. Ama tüm bunlar 3.000 ₺’ye değer mi? Bu sizin bileceğiniz şey.

iPhone 14 vs iPhone 14 Plus

Arada 4.000₺ fark bulunmaktadır. Bu farkın ortaya çıkmasının en büyük sebebi 0.6 inçlik ekran boyut farkıdır. Ekran büyüyünce batarya da büyümezse olmaz. Bu sebepten dolayı iPhone 14 Plus’ın kullanım ömrü iPhone 14’e göre çok daha iyidir. 31 gramlık ağırlık farkı benim için problem olmaz yeter ki ekranım büyüsün ve ben aradaki fiyat farkına razıyım diyorsanız iPhone 14 Plus tercih etmelisiniz. Eskiden Plus versiyonlarda kamera farkı oluyordu artık o fark da yok.

iPhone 14 vs iPhone 14 Pro

Aradaki fark 9.000₺ ! Hiç az değil bundan dolayı gerçekten pro modele ihtiyacınız var mı iyi düşünün. En büyük fark tabiki de Dynamic Island. Bu fark büyük bir fark mı, evet ! Notch tasarımına alıştık bundan dolayı iPhone 14 alırsanız yeni bir telefon almış gibi hissetmeyebilirsiniz ancak iPhone 14 Pro yep yeni bir tasarıma ve yep yeni bir kullanıcı deneyimine sahip olacaktır. Bence Apple bu sensörlerin yerini gerçekten çok güzel değerlendirmiş.

Hangi iPhone 14 Alınmalı

Hep Açık Ekran ve ProMotion teknolojisi ekran tarafında iPhone 14 Pro’nun en büyük artıları gibi duruyor. ProMotion teknolojisine sahip bir iPhone kullandıktan sonra benim gibi biraz cinsseniz diğer iPhone modellerini kullanmak sizi rahatsız edecektir. Açık havada iPhone ekranının parlaklığı size az geliyorsa Pro model daha akıl karı olacaktır.

Eğer telefonda kamera sizin için çok önemliyse kesinlikle iPhone 14 Pro modelini tercih etmelisiniz. Çünkü pro model ile düz model arasında kamera anlamında gerçekten çok fark bulunuyor. Ana kameradaki MP farkı ve optik zoom aralığı gerçekten önemli farklar. Apple ProRaw ve makro çekimi de unutmayalım.

Pro modellerde cerrahi sınıf paslanmaz çelik var da kaçımız bu cihazları kılıfsız kullanıyoruz? 1 TBlık hafızaya sahip bir iPhone istiyorsanız gene Pro sizin için daha iyi bir model olacaktır. Pro modelde daha iyi bir kullanım süresi bulunuyor.

Arada 9.000₺ fark olduğundan dolayı sadece Dynamic Island için Pro model alınmaz. Eğer kamera da sizin için çok önemliyse iPhone 14 Pro alınır. Eğer günlük bir kullanıcı iseniz iPhone 14 kamerası daha işinizi görmenin üstünde işler başaracaktır.

iPhone 14 Pro vs iPhone 14 Pro Max

Eğer akıllı cep telefonu bir tablet gibi kullanıyorsanız ve çektiğiniz kamera kayıtlarını akıllı cep telefonunda işleyecekseniz Pro Max doğru bir tercih olacaktır. Onun haricinde iPhone 14 Pro çok daha iyi bir tercihtir.

Video

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir