.Net Framework ve .Net Core Farkları Nelerdir ?

.Net Core Nedir ? başlıklı makalemde biraz .Net Core’un ne olduğunu anlatmaya çalışmıştım. Ancak tam olarak oturduğunu düşünmüyorum. Bu sebepten dolayı bu konunun biraz daha üzerinde durmak istedim. Evet, .Net Core bir tür .Net Frameworküdür. .Net Core, .Net Famework’ün bir alt kümesidir, .Net Framework .Net Core’u kapsar gibi bir algı oluşmasın. .Net Framework ve .Net Core farkları nelerdir ?

.Net Framework ve .Net Core Farkları Nelerdir

Bazı API, kütüphane ve fonksiyonlar kendi aralarında fark yaratmaktadır. Yani kimisi birinde varken diğerinde olmayabilir. Tabi ortak kullandıkları kütüphane ve fonksiyonlar da vardır. Bu kadar ortaklık hemen hemen aynı şeylermiş gibi bir algı yaratıyor ancak ikisi de bir birinden farklı şeylerdir.

En büyük fark .Net Core içerisinde çalışan APIlar Cross-platform bir yapıya sahiptir. Bu sayede .Net Core ile yazmış olduğunuz kodlar işletim sistemi fark etmeksizin çalışabilmektedir. APIlar arası bu farktan dolayı .Net Core en baştan yazılmıştır. .Net Framework değiştirilerek .Net Core ortaya çıkmamıştır.

.Net Core ile oluşturulan uygulamalar performans açısından .Net Framework ile oluşturulan uygulamalardan çok daha iyi sonuçlar vermektedir.

.Net Framework ve .Net Core Farkları Nelerdir ve Ne Farklar Yaratır ?

.Net Framework kullanarak Linux’ta işletim sistemi seviyesinde sanallaştırma sağlayan program ile etkileşime girmek yani Docker ile etkileşime girmek çok zordu. Ancak .Net Core ile bu çok kolay bir hal aldı.

.Net Core ile modüler programlar ortaya çıktığından dolayı programı paketler şeklinde yayınlamak mümkündür. Bu şekilde programın yayınlanması ve güncellenmesi çok daha hızlı bir hale gelmiştir.

Modüler yapı sayesinde .Net Core programlar sadece kullanılan fonksiyonları ve kütüphaneleri beraberinde alır. Böylece oluşturulan uygulamaların cihaz üzerinde kapladığı alan çok daha azalmıştır.

Modüler yapısı sayesinde uygulamanın ihtiyaçlara karşı daha geniş kapsamlı yapıya bürünmesi kolaylaşmıştır. Bu sebepten dolayı bulut servisleri için ideal bir yapıya bürünmüştür.

.Net Core açık kaynak kodlu bir yapıya sahip olduğu için kendiniz de bir şeyler ekleyebilir ve ihtiyaçlarınıza göre kişiselleştirebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir