Dijital Sağlık Nedir ve İşe Yarar mı ?

Dijital Sağlık Android 9 Pie ile birlikte Android cihazlara gelen yeni bir yazılım diyebiliriz. Nereden çıktı bu yazılım ? diyecek olursak. Bence çıkışının tek bir sorumlusu vardır o da Apple! Apple’ın mobil cihazlarında kullanıcıya sunduğu ekran süreleri ve uygulama kullanım sürelerini gösteren yazılım var ya hah işte onun Androidçesidir bu uygulama ve Apple’ın o yazılımına cevap olması planlanarak üretilmiştir.

dihital sağlık ekran süresi

Peki Bu Tarz Yazılımlar Nereden Çıktı?

Çok kısaca bahsedersek, bu tarz yazılımlar sayesinde üreticiler sorumlulukları üzerinden atmak istemektedir. Son zamanlarda ben dahil çoğumuz mobil cihazlar ile geçirdiğimiz süre insan sağlığı için önerilen sürenin çok üstündedir. Mobil cihaz üreticileri bu tarz yazılımlar ile çeşitli süreleri kullanıcılara karşı sergilemektedir. Kullandığınız uygulamanın kapsamına bağlı olarak uygulama bazlı geçirilen süreden tutun da ekranın açık kalma süresine kadar bir çok rakamı görebilmektesiniz. Bu yazılımlar size süreleri bildirim olarak verebilir ya da size kısıtlama getirebilmektedir. Uzun lafın kısası üreticiler size cihazla hem çok vakit geçirin diyor hem de kardeşim önerilen sürenin üzerindesin sorumluluk bana ait değildir diyor.

dijital sağlık alınan bildirimler

Dijital Sağlık Başarılı Olmuş Mu ?

Android 9 Pie güncellemesi sonrası Android cihazlarda karşımıza çıkan yazılımı uzun bir süredir kullanıyorum ve gayet memnunum. Uygulama bana günlük ya da haftalık (iOS cihazlarda olduğu gibi) bildirim vermiyor. Belki de ben uygulamanın bildirimlerini kapatmış olabilirim. Dijital Sağlık ana sayfası üzerinden bu güne ait uygulama kullanım sürelerinizi, cihazın kilidinin kaç defa açıldığını ve gelen bildirimlerin sayısını görebiliyorsunuz. Uygulamaların vermiş olduğu bildirimleri yeniden eskiye göre uygulama bazlı görebilirsiniz. Sistem uygulaması hariç bir uygulamaya zamanlayıcı ekleyebilir, bu zaman aşıldığı zaman bildirim alabilirsiniz.

dijital sağlık rahatla

Her Gün Kullandığım Rahatla Özelliği

İşin açıkçası bu güne kadar istatistiklere pek bakmadım ve herhangi bir zamanlayıcı kullanmadım ancak her gün Rahatla özelliğini kullanıyorum. Benim gibi gözü hassas olanlar ya da güç tasarrufu yapmak isteyenler bu özelliğe bayılacaktır. Özellik cihazın ekranını siyah / beyaza çevirmektedir. Bu özelliği manuel açabileceğiniz gibi benim gibi açılmasını istediğiniz zaman dilimlerini girerek otomatik olarak açılıp / kapanmasını sağlayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir