iPhone 11 5G Desteği Bulunmuyor Pro Modelde de

2019 model iPhone serisi ya da diğer bir adı ile iPhone 11 serisi bildiğiniz üzere tanıtıldılar. Ülkemizde 5G yayını henüz başlatılmamış olsa da Amerika’da bu yayın az da olsa belli başlı bölgelerde başlatılmış durumdadır. Bazı akıllı cep telefonu üreticileri bu sene piyasaya sunmuş oldukları cihazlarda 5G desteğini verdiler ve cihazlar içerisinde 5G yayını için gerekli donanım parçaları bulunmaktadır. iPhone 11 5G desteği ise bulunmuyor. iPhone 11’de yok ise iPhone 11 Pro ya da iPhone 11 Pro Max’da bu yayın vardır diyor olabilirsiniz ancak maalesef iPhone 11 ailesinin hiç bir üyesinde 5G desteği bulunmuyor.

iPhone 11 5G Desteği Şaşırtmadı

Apple işini sağlama alan ve her zaman stabillikten yana olan bir firmadır. Şöyle düşünün ilk iPhone tanıtıldığında sene 2007’de çoğu Nokia cihazı 3G desteğine sahipti. 3G kullanım oranı belli bir seviyeye gelmişti ve herkes hızından çok memnundu ancak iPhone’da 3G desteği yoktu. Bir sonraki sene iPhone 3G tanıtıldı ve o cihazda 3G desteği bulunuyordu.

iPhone 11

5G kullanım oranı henüz yaygınlaşmamışken ve sistem tam oturmamışken Apple’ın kendi mobil cihazında 5G desteği vermesine ben çok şaşırırdım. Bu Apple’ın sıradan teknolojiyi en önden takip etmeye çalışan Android işletim sistemli markalardan biri yapardı. Apple teknolojiyi takip etmez, teknolojiyi öne taşır eğer taşıyamıyorsa da mevcut teknolojiyi farklı bir teknolojiymiş gibi lanse eder ve taşıyormuş gibi yapar.

Eğer 2019 model iPhonelarda 5G desteğini görebilseydik bu durum seneye tanıtılacak olan iPhone satışlarında bir düşüş oluştururdu. Ya da yenilik sayısında bir azalmaya meydan oluştururdu. Kısaca bu da Apple’ın çok sevdiğimiz ticaret taktiklerinden birisi diye düşünüyorum. Ama bu düşünceden çok Apple kullanıcılarını düşünüyor ve teknolojiyi gereksiz yere erken kullanmak istemiyor çünkü tam oturmamış bir teknolojide kullanıcılar sorun yaşayacaktır düşüncesine inanmak istiyorum. Zaten ülkemizde de henüz 5G yayını bulunmuyor eminim 5G desteği ülkemizde başlayınca herkes akıllı cep telefonunu 5G destekli modeller ile değiştirecektir (!)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir