.Net Core Nedir ? .Net Core Nasıl Kullanılır ?

.Net Framework geliştiricileri son zamanda .Net Core üzerine çalışmalara başladı. Yazılım geliştirme sektörüne atılacak gençlere tavsiye olarak .Net Core öğrenmeleri tavsiye ediliyor peki ama bu .Net Core nedir ?

.Net Core Nedir ve Nereden Çıktı ?

Microsoft’un ilk zamanlarda IIS üzerinde PHP kodlarını çalıştırabilmesi için oluşturmaya başlanıyordu. Daha sonrasında Azure üzerinde Linux ve diğer işletim sistemlerinin kullanılması amaçlandı. Microsoft markasına Xamarin gelmesi ile birlikte hepsinin bir arada işletim sistemi bağımsız tek bir kodu çalıştırabilmesi amaçlandı ve .Net Core ortaya çıktı. .Net Core açık kaynak kodlu cross-platform ve modüler bir .Net platformudur. .Net Framework ile çooook ayrı şeyler değildir. Bir çok şeyi benzerlik gösterecektir ancak .Net Core daha gelişmiş ve işletim sistemi bağımsız hale gelmiştir.

Microsoft’un bu geliştirme işlemi açık kaynak kodlu bir şekilde gerçekleştirilmektedir. Siz de GitHub üzerinden .Net Core’un gelişmesine yardım edebilirsiniz. .Net Core’un GitHub sayfasına gidebilirsiniz. Tabi önce .Net Core üzerinde bir şeyler geliştirmeyi öğrenelim ardından bir geliştirmeler hatalarını kapatmalar yapabiliriz.

.Net Core pazarlama stratejisinin en büyük olayı cross platform olmasıdır. Linux, Windows, Docker ve Mac OS X işletim sistemlerinde oluşturmuş olduğunuz uygulamayı kullanabilirsiniz.

Microsoft Visual Studio ve Microsoft Visual Code kullanarak .Net Core üzerinde çalışan uygulamalar geliştirebilirsiniz. Bu araçları kullanırken C# veya F# programlama dilini kullanıyorsunuz. Visual Basic de ilerleyen günlerde gelecektir diye düşünüyorum.

İlerleyen günlerde .Net Core kapsamında yazılım geliştirme yazılarımız olacaktır diye düşünüyorum.

KAYNAK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir