APK Nedir ? APK Nasıl Yüklenir ? APK Dosyası Nedir ?

Android için uygulama geliştiriyorsanız ya da Android bir cihaz kullanıyorsanız muhtemelen APK dosyası ile daha önceden haşır neşir olmuşsunuzdur. Genelde Google Play Store harici bir kaynaktan herhangi bir uygulama ya da oyun indirdiyseniz bu türden bir dosyayı kurmuşsunuzdur. Peki ama APK nedir ve APK nasıl yüklenir ?

APK Nedir ?

Android Package Kit kelimelerinin baş harflerinden oluşmuş bir kısaltmadır. Android işletim sistemi için geliştirilmiş uygulamaların dağıtımı ve kurulumu için kullanılan bir paket dosya türüdür. Google Play Store ya da harici bir mağazadan mobil uygulama indirdiğiniz zaman aslında bir .apk formatında paket dosya indirmiş olursunuz.

APK Nasıl Yüklenir ?

Oyunların modlu versiyonu ya da paralı yazılımları internetten ücretsiz olarak APK şeklinde indirip mobil cihazınıza kurabilirsiniz. Bunu yapmadan önce uyarmak istiyorum: Lütfen geliştiricisine güvendiğiniz APK dosyalarını mobil cihazınıza indirip, kurunuz. Android zaten malware gibi zararlı yazılımlara açık bir işletim sistemin aman Malware konusunda dikkatli olun.

APK metodu ile kurmuş olduğunuz uygulamalar Android’in güvenlik kontrolünden geçmez. Bu sebepten dolayı cihazınıza zararlı bir yazılım kuruyor olsanız bile işletim sistemi sizi uyarmaz.

Cihazınıza mağaza dışından bir uygulama kurabilmek için ilk olarak Ayarlar > Güvenlik > Bilinmeyen Kaynaklara İzin Ver seçeceğini aktif hale getirmeniz gerekmektedir.

Bu işlemin ardından indirmiş olduğunuz dosyaya tıklayarak kurulum işlemlerine başlayabilirsiniz. Yükleyiciyi devam ettirmek için bazı aşamalarda ileri demeniz gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir