Xcode Nedir ? Mac OS Xcode Nasıl Yüklenir ? Ne İşe Yarar ?

Mac OS, iOS, Apple TV OS ve watch OS işletim sistemlerinde çalışmak üzere uygulama geliştirmek istiyorsanız Xcode’u indirmeniz gerekmektedir. Kısaca Apple cihazları üzerinden para kazanmak istiyorsanız, bir Apple cihazında uygulama geliştirmek veya bir Apple cihazı için uygulama geliştirecekseniz Xcode uygulamasını bilgisayarınıza indirmiş olmanız gerekmektedir. Peki ama Xcode nedir ve Xcode nasıl yüklenir ?

Xcode Nedir ?

Apple cihazları ve servisleri için uygulama ya da eklenti geliştirmeyi sağlayan bir geliştirme ortamıdır. Apple cihazlarına uygulama geliştirmeyi hedefleyen geliştiriciler için üretilmiş ve her türlü aracı içinde barındıran geniş kapsamlı ve başarılı bir Apple uygulamasıdır. Bu uygulamayı indirmek için geliştirici olmak zorunda değilsiniz. Mac App Store üzerinden ücretsiz bir şekilde indirebilirsiniz.

Bir çok dilde uygulama ya da eklenti geliştirmenizi sağlayan uygulama Mac OS işletim sistemini kullanan bir cihazda geliştirme yapacaksanız kesinlikle indirmeniz gereken bir uygulamadır. Çoğu geliştirme işlemi için temel bazı kütüphaneleri de içerisinde bulundurduğu için yazılım geliştirmek için zorunlu kılınmaktadır.

Tahmin edeceğiniz üzere Xcode uygulaması Windows işletim sistemi için yayınlanmadı. Yayınlanacağını da işin açıkçası hiç sanmıyorum. Apple cihazları için uygulama geliştirecekseniz, Apple cihazları üzerinden para kazanacaksanız Xcode indirmeye ihtiyacınız var. Xcode için de bir Mac Os işletim sistemini kullanan bilgisayara ihtiyacınız var. Bu demek oluyor ki Apple üzerinden para kazanmak için ilk önce Apple’a para kazandırmanız gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir