Malware Nedir ? Malware Virüsü Ne Kadar Zararlıdır ?

Scumware olarak da isimlendirilen malware kötü amaçlarla hazırlanmış bir yazılımdır. Mobil cihaz ya da bilgisayarlara bulaşabilen bu yazılımın ilk hedefi cihazınızı çökertmek ya da bozmak değildir. Bildiğiniz virüslerden biraz farklı olan malware nedir ?

Malware Nedir ?

Malware gizlice cihazınıza bulaşan kötü amaçlı yazılımdır. Yüklemekte olduğunuz bir oyun ya da uygulama ile beraber sisteminize genelde kurulur. Bilgisayar ya da mobil cihazın çalışmasını sekteye uğratmaktadır ancak tamamen çökertmemektedir. Bu zararlı yazılımın en büyük amacı geliştiricisine para kazandırtmaktır. Peki bunu nasıl yapar ve malware virüsü ne kadar zararlıdır?

Malware Ne Kadar Zararlıdır ?

Malware yazılımlar sizin kullanmakta olduğunuz cihazda yaptığınız işlemleri takip edip bu işlemleri kötü amaçlı kişilere raporlamaktadır. Sizin kullanıcı bilgilerinizi ve şifrelerinizi çalabilir. Ama en büyük yaptığı olay ise size durmadan reklamlar göstermektir.

Size reklam çıkartmadan sisteminizden sessiz sedasız bilgi toplayıp kötü amaçlı insanlarla bu bilgileri gösteren bir malware varsa bilgisayarınızda ya da mobil cihazınızda bunu anlamanız çok kolay olmayacaktır.

Paralı oyunları ücretsiz indirirken ya da modlu oyunları indirirken bu günlerde malware yazılımları bolcana bulaşıyor. Bazı uygunsuz web sitelerden de bu tür yazılımlar bulaşabiliyor. Ancak genelde sisteminizde bir şey kurmanız ya da indirmiş olduğunuz bir dosyayı açmanız durumunda bu tip kötü amaçlı yazılımlar sisteme bulaşmaktadır. Bu sebepten dolayı güvenmediğiniz geliştiricilere ait programları sisteminize kurmamanızı öneririm. Malware yazılımı çeşitli uygulamalar ile sisteminizden kaldırabilir ya da bulaşma esnasında kontrol edip duruma müdahale edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir