Şeffaf Telefonlar Gerçek Oluyor Yakında Piyasada Olurlar

Başlığı olduğunuzda bilimkurgu bir film öğesi artık gerçek mi oluyor diye düşünebilirsiniz. Aslında bunun gerçek olabilmesi için uzun bir süredir Samsung ve çeşitli diğer markalar çalışıyor. Şeffaf arkası gözüken telefonlar gerçek oluyor hem de hiç ummadığınız kadar yakında.

Samsung Şeffaf Akıllı Cep Telefonu

Samsung ilk kez şeffaf akıllı cep telefon için 7 yıl önce ilk patentini almıştı. Bundan bir kaç hafta önce şeffaf akıllı cep telefonu için Samsung gene patent işlemlerine başladı. Şeffaf akıllı cep telefonu Samsung tarafından ne zaman gelir bilemiyorum hatta gelir mi onu bile bilemiyorum ama şunu kesin olarak biliyorum: Samsung şeffaf akıllı cep telefonu üzerinde çalışıyor.

Xiaomi Şeffaf Televizyon Tanıttı

Geçtiğimiz aylarda Xiaomi şeffaf akıllı televizyonunu tanıttı. Gerçekten bu cihaz piyasaya çıktı. Hatta siz de evinizde bu cihazdan bir tane alıp koyabilirsiniz. Bu televizyonlar çok kullanışlı mı? Eğer duvara yaslı değil de odanın ortasında kullanıyorsanız, evet kullanışlı olabilir. Ancak bu durumda da gündüz vakti görüntü çok parlak olmayacaktır. Her neyse, şu anda bu cihazlar gerçeğe döndü ve her yeni teknoloji gibi hemen alınmamalıdırlar. Biraz daha beklemekte her zaman fayda vardır.

Şeffaf Telefonlar Gelecek

Temelinde elimizde tuttuğumuz akıllı cep telefonunun ekranını şeffaf yapabildiğimizi var sayalım. Sonuçta telefon ile televizyonun görüntü birimi olarak ne farkı var ki? Bir tek dokunmatik ekran paneli farkları var. Burada akıllı cep telefonu üreticilerinin elini kolunu bağlayan akıllı cep telefonu içerisindeki komponentlerdir. Gördüğüm kadarıyla akıllı cep telefonu içerisindeki komponentlerin de şeffaflarını yapmaya bir çok marka uğraşıyor. Karşımıza şeffaf piller bile çıkmaya başladı.

Tabiki de pratikte her inovasyonu yapmanın hesaba katılmamış bir çok zorluğu vardır. Ancak temelinde şeffaf bir akıllı cep telefonu yapmak imkansız değil. Kolaysa yap diyeceksiniz ancak bu kadar bilgim yok.

Şeffaf Telefonu Neden Alalım?

Günümüz şartlarında bir çoğumuz yürürken, araç kullanırken ya da bisiklete binerken çeşitli sebepler ile akıllı cep telefonlarımızı kullanıyoruz. Bu sebepten dolayı şeffaf bir akıllı cep telefonu kesinlikle güvenlik konusunda bize olumlu bir yanı olacaktır.

Aynı zamanda şeffaf olan bu ekranın üzerine dokunmatik ekran paneli koymak yerine ısı ile çalışan çift yönlü bir ekran konulur ise parmağımız ile ekran üzerindeki nesneleri kapatmadan cihazı tersinden kullanabiliriz. Buna benzer bir cihaz 2012 yılında Japon operatör firması Docomo tarafından yapılmış.

Arttırılmış gerçeklik işlemlerini her birimiz nadir olsa da akıllı cep telefonumuzda kullanıyoruz. Örneğin cihazın kamerasını kullanarak karşımıza bir canavar çıkartabiliyoruz. Ancak cihaz elimizde tuttuğumuz kasası ve çerçevesi nedeniyle çok belirgin. Bu cihaz bizi gerçek dünyadan çok fazla ayırıyor. Şeffaf bir akıllı cep telefonu sayesinde sanal gerçek ortam ile gerçek ortam daha çok iç içe olabilir.

Video

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir