Bu 7 iPhone Ayarını Asla Açmayın ! Açıksa Kapatın

Teknotra YouTube kanalında Bilinçli iPhone Kullanıcısı adıyla bir oynatma listesi oluşturmuştum. Bu oynatma listesi kapsamında iPhone’da hiç bir zaman açmamanızı önereceğim 15 iPhone ayarını dile getireceğim. Bu 15 iPhone ayarını asla açmayın.

Uyandırmak İçin Kaldır

Eğer bataryanızın daha uzun süre dayanmasını istiyorsanız Ayarlar > Ekran ve Parlaklık menüsünde bulunan Uyandırmak İçin Kaldır özelliğini kapatabilirsiniz. Açıkçası ben bu özelliği kapatmadım. Çünkü bu özellik gerçekten işime yarıyor ancak bu özelliğin fazladan şarj tükettiği gerçeği de var.

Bildirimlere İzin Ver

iPhone kullanmamızın en büyük sebebi kişisel verilerimizin daha güvenilir bir şekilde muhafaza edildiğini bilmektir. Bu kapsamda iPhone’da açmamanız gereken bir ayarı konuşacağız. Ayarlar > Bildirimler > Ekran Paylaşma menüsünde bulunan Bildirimlere İzin Ver özelliğini kapatın. Bu özelliğini kapattığınız zaman SharePlay ve Ekran Yansıtma kullanılırken bildirimlerin ekranda görüntülenmesi kapatılır. Ekranınızı paylaşırken bildirimlerinizi birilerine göstermek istemezsiniz diye düşünüyorum.

Hey Siri’yi Dikkate Al

Şarjınızın daha uzun süre dayanabilmesi için Siri’nin sizi her zaman dinlemesini kapatın. Siri’ye seslenip seslenmediğinizi iPhone anlamak için sürekli olarak Hey Siri seslenişini dinlemektedir. Bu da ister istemez şarjınızın daha hızlı tükenmesine neden olmaktadır. Bunu ortadan kaldırmak için Ayarlar > Erişebilirlik > Siri menüsünde bulunan Her Zaman Hey Siri’yi Dikkate Al özelliğini kapatmanızı öneririm.

Notlardaki Fotoğrafları Kaydet

Ayarlar > Notlar menüsünde bulunan Fotoğraflar’a Kaydet özelliğini kapatmanızı öneririm. Eğer bu özelliği açarsanız, Notlar uygulamasında not alırken çektmiş olduğunuz fotoğraf ve videoları notlara kaydettiği gibi aynı zamanda bu medyayı Fotoğraflar uygulamasına da kayıt eder. Aynı medyayı 2 kez farklı yerlere kaydetmeye gerek var mı? Bence bu özelliği kapatın ki boş yere 2 defa saklama alanınız aynı medya için kullanılmasın.

Uygulamaların Sizi Takip Etmesi

iOS işletim sistemi sizin gizliliğiniz ve verilerinizin güvenliği için bazı ayarları bünyesinde barındırmaktadır. Bunlardan birisi de sizi uygulamaların takip edebilmesidir. Benim pek tavsiye etmediğim bir şeydir bu. Ben her türlü uygulamanın beni takip etmesini kapattım. Ancak siz tercihinize göre bazı uygulamaların sizi takip etmesine izin verebilirsiniz. Yeni bir uygulama indirdiğinizde uygulamalar ilk açılışında size çok fazla soru sorabiliyor. Bu sırada kazayla uygulamanın sizi takip etmesine izin vermiş olabilirsiniz. O detayı da bu menüden belli aralıklar ile takip edebilirsiniz.

Bildirimleri Seslendir

Bildirimlerimiz bize özel gönderilmektedir. Bu bildirimler zaman zaman bizim özel hayatımıza ait bilgiler taşımaktadır. Bu sebepten dolayı istemediğiniz zamanlarda iPhone’un bağıra bağıra bildirimleri okumasını istemezsiniz diye düşünüyorum. Bazı özel koşullarda bu özellik gerçekten çok işe yarar. Siz iPhone’un bildirimleri okumasını istemiyorsanız Ayarlar > Erişebilirlik > Siri menüsünden Bildirimleri Hoparlörde Seslendir

Apple Önerilerini Paylaşırken Göstermeyin

Apple önerileri her birimizin iPhone kullanım alışkanlıkları ve kişisel verilerimize göre değişiklik göstermektedir. Zaten bu sayede Apple önerileri diğer tüm önerilere göre daha başarılı sonuçlar verebiliyor. Ancak ekran paylaşırken Apple önerilerini görmek sizin kişisel verilerinizi başkalarının görmesine neden olmaktadır. Benden size tavsiye Ayarlar > Siri ve Arama menüsünde bulunan Paylaşırken Göster özelliğini kapatın.

Video

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir