Toyota AE86 Hachi Roku – Özel Arabalar 10

Özel arabalar serimin belki de ilk arabası olması gerekirdi ancak ben 10. araba olmasını seçtim. İşin açıkçası bu sıralamayı en özeli 1. şeklinde değil ancak Hachi Roku ya listenin 86.sı ya da 10 numarası olmayı hak ediyordu. Toyota AE86 deyince aklınızda Takumi gelmiyorsa bence bu yazıyı okumayı bırakın.

Toyota AE86 Güçsüz Drift Aracı

Araba temalı Japon animelerin en başarılı olanı şüphesiz ki Initial D ! Bir çoğumuz drifti bu animeden ya da Hızlı ve Öfkeli Tokyo Drift filminden öğrendik. Bu animenin baş karakterlerinden birisi yani Takumi Reis, Hachi Roku ile herkese ayar vermektedir.

toyota ae86 initial d

Çok güzel bir tasarımı var diyemiyorum. Kendisi 1983 ve 1987 yılları arasında üretilen bir arabadır. O yılların Japon tasarım karakterine sahip bir arabadır. Açılıp kapanan farlısı ve normal farlısı, 3 kapılı ve 2 kapılı, Levin, Tureno ve sedan gibi bir çok versiyonu bulunan araçların en efsanesi tabiki de Panda Tureno olup Tofu Shop stickerları olanıdır.

toyota ae86 kokpit

Nadir arkadan itişli Toyota arabalarından birisidir diyebilirim. Arabanın motoru son derece güçlü diyemiyorum. Araba 2 adet motor seçeneği ile karşımıza çıkıyordu. 1.6 litre 8 valf 85 beygir, karbüratörlü (4a-c) ve
1.6 litre 16 valf 125 beygir enjeksiyonlu (4a-ge) motor. Ancak iyi bir motor swapı ile neredeyse her türlü motor yarışında başarı elde etme potansiyeline sahip bir araçtır. Bu arabadaki potansiyeli sadece iyi şoförler ortaya çıkartabilir. Çünkü sanılanın aksine araba çok dengeli bir yapıda değildi. Bu dengesizliği fırsata çevirmek için çok ince bir çizgideydi. Bu işi başarılı yapanlar araba ile mutlu olurdu. Araba ile tam bir bütünleşen şoför bu araba ile harikalar yaratırdı !

Mekan Akina, Toyota Makina !

Bize araba yarışlarında sadece güçlü olanın kazanmadığını, güç kadar şoför ile araba uyumunun önemli olduğunu öğrettiği için özel arabasın Hachi Roku !

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir