iPhone iOS 16.2 İpuçları – Programsız Video İndirme ve Dahası

Bilinçli iPhone Kullanıcısı video serisi kapsamında iPhone iOS 16.2 ipuçları bu yazıda ele alacağım bir konu olacak. iOS 16.2 destekleyen ve bir çoğu da önceki iPhone iOS sürümlerinde de çalışan bir kaç ipucuyu sizinle paylaşacağım.

Programsız Video İndirmek

Instagram, YouTube ya da çeşitli diğer platform veya web sitelerden herhangi bir program indirmeden iPhone’a video indirmek mümkündür. iOS 13 ile birlikte hayatımıza giren Kısayollar (Shortcuts) uygulaması sayesinde başarılı bir şekilde herhangi bir program kurmadan videoları iPhone’a indirebilirsiniz. Bunun için iPhone’a indirmeniz gereken kısayola bu linkten ulaşabilirsiniz. İzlemekte olduğunuz videoda paylaş buttonuna basıp indirmiş olduğunuz kısayolu seçerek hızlıca videoları iPhone’a indirebilirsiniz.

Rehberde Kayıtlı Olmayan Numaraya Whatsapp Mesajı Göndermek

Bir çoğumuzun aradığı özellik bu değil mi? Sırf bunun için kişilerimde adını bilmediğim ve çok farklı şekillerde rehberime kaydetmiş olduğum numaralar var. Bu kısayolu kullanarak rehberinizde kayıtlı olmayan numaralara da Whatsapp üzerinden mesaj gönderebilirsiniz. Bu işlem için her seferinde kısayol uygulamasını açmak yerine ana ekrana bu kısayolu ekleyerek işlemlerinizi hızlandırabilirsiniz.

Hızlı Çoklu Seçim

iPhone’un kendi notlar, anımsatıcılar, mesajlar ve dosyalar uygulamasında iki parmağınızı aynı anda aşağı ya da yukarı kaydırarak listedeki kayıtları seçebilirsiniz.

Sayaç ile Müzik ya da Video Durdurmak

Uyurken müzik dinlemeyi seviyor ancak siz uyuduktan sonra müziğinizin durmasını mı istiyorsunuz? Ya da bir şeyler izleyerek uyumayı mı tercih ediyorsunuz ve siz uykuya daldıktan sonra bu videonun durmasını mı istiyorsunuz. Bunun için Saat uygulaması üzerinde bulunan Sayaç özelliğini kullanabilirsiniz. Sayaç süresini seçtikten sonra zamanlayıcı aksiyonu olarak Çalmayı Durdur seçebilirsiniz.

iPhone iOS 16.2 İpuçları

Hızlı Sayaç Kurmak

iPhone’un denetim merkezine Sayaç kısayolunu ekleyebilirsiniz. Bu kısayolun ikonuna basılır tutarak sayacın süresini Saat uygulamasını açmadan seçebilirsiniz.

Ekran Resmine Eklenebilecek Detaylar

iPhone üzerinde bir ekran resmini çektiğiniz zaman sağ altta bulunan + buttonuna hiç bastınız mı? Bu button sayesinde ekran resminde dikkat çekmesini istediğiniz detayları büyüteç ile vurgulayabilir, metin ekleyebilir ve şekiller ekleyebilirsiniz.

Kopyala & Yapıştır 3 Parmak

Herhangi bir uygulamada bir texti ya da bir fotoğrafı seçtikten sonra 3 parmağınızı kıstırarak texti ya da fotoğrafı kopyalayabilirsiniz. 3 parmağınızla bu hareketin tam tersini yaparak da kopyaladığınız nesneyi yapıştırabilirsiniz. Bunu iPad üzerinde de yapabilirsiniz.

Tepeye Çıkmak İçin Durum Çubuğuna Basın

Eski iPhone modellerinden bu yana aslında bu özellik var ancak bir çoğumuz farkında değiliz. Herhangi bir uygulamadaki herhangi bir listenin neresinde olursanız olun fark etmez. Listenin en tepesine çıkmak için durum çubuğuna basmanız yeterli olacaktır.

Ağırlık, Uzunluk ve Para Birimi Dönüştürücü

Herhangi bir metin üzerinde iPhone ağırlık, uzunluk ya da para birimlerinden birisini görürse bunları sizin için otomatik olarak çevirecektir.

Arka Plan Sesleri

Ayarlar > Erişebilirlik > Ses ve Görsel > Arka Plan Sesleri menüsünden telefonunuzda bulunan arka plan seslerinden birisini oynatmaya başlayabilirsiniz. Cihazınızı kilitlediğinizde de bu sesler oynatılmaya devam edebilir. Uyku sırasında bu tipte sesleri duymak istiyorsanız bu menüyü kullanabilirsiniz.

Video

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir