iPhone 14 Pro vs iPhone 15 Pro Geçmeye Değer mi ?

Bildiğiniz üzere iPhone 14 Pro kullanıyorum. Apple’ın etkinliğini yorumladığımız canlı yayında da bana iPhone 15 Pro alıp almayacağımı sordunuz. iPhone 15 Pro’yu incelemeden konuşmak çok doğru değil ancak ilk etaptaki fikrimi size belirtmek istiyorum. iPhone 14 Pro vs iPhone 15 Pro geçmeye değer mi?

Tasarım:

Klasik sessize alma tuşu yerine aksiyon tuşu denilen yeni bir tuş iPhone 15 Pro serisi ile birlikte hayatımıza giriyor. Bu tuşa farklı işlevler atayabildiğiniz için bir çok konuda işinizi hızlandıracağını düşünüyorum.

USB-C girişinin gelişi biraz aklımı çeldi. Çünkü mevcutta kullanmış olduğu USB-C destekleyen bazı aksesuarları iPhone’da kullanmak gerçekten isterdim. Ancak iPad Pro’da bu cihazları kullanabiliyorum. Bu sebepten dolayı USB-C için iPhone değiştirmeyi gereksiz buldum.

Titanyum kullanılması kullanıcıya çok farklı bir kullanım hissi vereceğine hiç bir şüphem yok. Ancak ben zaten telefonumu silikon kılıf ile kullanıyorum. Bu cihazın dış kasasındaki materyal ne olursa olsun benim dokunduğum şey silikon parçası olacak. Eğer iPhone 15 Pro’da kullanılan malzeme sayesinde benim kılıf kullanma zorunluluğum ortadan kalkarsa işte o zaman işler değişir.

iPhone 15 Pro’nun iPhone 14 Pro’ya göre biraz daha hafif olması güzel bir detay olmuş. iPhone 14 Pro’nun ağır olmasından şikayetçiyimdir. Ancak sadece bunun için aradaki fiyat farkına razı olur muyum sanmıyorum.

Ekran Konusunda iPhone 15 Pro Geçmeye Değer mi?

Ekran boyutu ve ekran teknolojisi konusunda ben bir fark göremedim. Her 2 modelin ekran parlaklığındaki nit değerleri bile aynı gözüküyor. Eğer benim kaçırdığım bir şey varsa lütfen siz beni uyarın. Şu da bir gerçek: Bu kadar bakınca göremediğim ekran farklı için akıllı cep telefonumu değiştirmeye değer bir şey olduğunu sanmıyorum.

Performans:

iPhone 15 Pro serisi yenilenen çipi ile kesinlikle performans anlamında fark yaratacaktır. Özellikle mobil oyun konusunda bu cihazların şov yapacağına inancım tam ancak benim kullanım senaryom ile aradaki bu performans farkına kesinlikle ihtiyacım var diyemiyorum.

Kamera

Kamera konusunda iPhone 15 Pro serisi çok ilerlemiş. Etkinlik sırasında Apple, yeni cihazlarını profesyonel film oluşturucuları kullansın diye sürekli cümleler kurdu. Yeni cihazlarının kameralarına bu kadar güveniyor.

Teknotra YouTube kanalında görmüş olduğunuz bir çok çekimi de iPhone 14 Pro ile yapıyorum. Çekimlerin yeterli kalitede olduğunu düşünüyorum. Hatta kamera bir çok konuda benim yeteneğim ve kurgudan daha iyi durumda kalıyor.

Elime nakit yüklü miktar bir para geçerse iPhone 15 Pro’ya geçiş yapmayı belki düşünürüm. Bunun tek sebebi de cihazıma yatırdığım para değerini korusun ve yeni model bir cihaza geçiş yapayım. Bu şekilde bir YouTube kanalım var diye düşünmemden dolayı olabilir. Ancak bu şekilde bir para elime geçse muhtemelen kullanmakta olduğum Apple Watch’u değiştirebilirim.

Video

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir