Kodu Yorum Satırına Almak – Visual Studio İpuçları 3

Kod yazarken kesinlikle yorum satırı kullanmak gerektiğini düşünüyorum. Bu yorum satırlarında asla kod olmamalıdır. Bu yorum satırlarında sadece kodun yaptığı işlerin açıklaması ya da iş akışını anlatan yorum satırları olabilir diye düşünüyorum. Ancak hızlı ve pratik bir şekilde yazılan kodları denemek veya bazı kodların çalışmasını geçici süreli engellemek sizin için bir test yöntemi olabilir. Böyle bir durumda kodu yorum satırına almak akla ilk gelen çözüm olabilir.

Kodu Yorum Satırına Almak

Yorum satırına almak istediğiniz bir satırın başına // koyarak o satırı yoruma alabilirsiniz. Bunu tek satıra yapacaksanız neyse de birden fazla satırı yorum satırına almak istiyorsanız bu yöntem büyük bir eziyete dönüşecektir.

/* */ arasına istediğiniz kadar satırı alabilirsiniz. Aldığınız tüm satırlar yorum satırındaymış gibi davranacaktır. Ancak bu da yazılım geliştirici için çok pratik bir yöntem değil diye düşünüyorum.

Birden fazla satırı yoruma almak için size önerebileceğim yöntem şudur:

Yorum satırına almak istediğiniz kod bloğunu shift tuşu ya da fare ile seçin. Bu bloğun maviye boyandığını görün ardından

CTRL + K + C

tuş kombinasyonuna basarak seçili kod bloğunu yorum satırına alabilirsiniz. Yorum satırına aldığınız bu kod bloğunu yorumdan çıkartmak için shift ya da fare ile yeniden seçelim ve arından

CTRL + K + U

tuş kombinasyonuna basalım. Bu sayede kod yeniden eski haline gelecektir.

Bu tarz yazılar için Visual Studio ipuçları yazı serisine bakabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir