iOS 17 Beta Silmek – iOS 16 Geri Dönmek Nasıl Yapılır

WWDC 2023 kapsamında tanıtılan iOS 17 güncellemesinin beta sürümünü iPhone’unuza kurmuş olabilirsiniz. iOS 17 beta işletim sistemi henüz beta sürümde olan bir güncelleme olduğu için çok stabil bir şekilde çalışmayabiliyor. Bazı hataları var ki bu hataları iOS 17 Beta 1 videosunda dile getirmiştim. Bu hatalar sizin için sinir bozucu olabilir. Ya da şarjınız iOS 16 sürümünde daha iyi dayanır olabilir. Bu sebeplerden dolayı iOS 17 beta silmek ve iOS 16 geri dönmek istiyor olabilirsiniz. Sizinle bu yazıda iOS 16 işletim sistemine geri dönüş işleminin nasıl yapıldığını anlatacağım.

İlk olarak kullanmakta olduğunuz bilgisayara iTunes programını indirmeniz gerekiyor. Windows işletim sistemi için bu adresten Mac OS işletim sistemi için bu adresten iTunes’u indirebilirsiniz.

Bilgisayarınıza iPhone’unuz için çıkmış olan beta olmayan son iOS 16 işletim sisteminin ipsw dosyasını indirmeniz gerekiyor. Bu dosyayı bu adresten edinebilirsiniz. Adresten telefonunuz ile uyumlu doğru dosyayı indirdiğinizde lütfen emin olun.

iOS 16 Beta Geri Dönmek Nasıl Olur?

Telefonunuzu bilgisayara bağlamadan önce şu uyarıyı yapmak istiyorum:

Telefonunuzu bilgisayara bağlayacağınız kabloda bir hasar olmamasını ve bu işlem sırasında kabloyu bilgisayardan asla çıkarmamanızı öneriyorum. Telefonunuzun ve bilgisayarınızın kesinlikle şarjı dolu olsun.

iPhone’u DFU moda alacağız ve ardından iOS 16 kurulum işlemine başlayacağız. Sırası ile şu yönergeleri takip etmeniz gerekmektedir:

 1. Bilgisayara iPhone’u Lightning kablosu ile bağlayın.
 2. Ses açma tuşuna basın ve parmağınızı çekin.
 3. Ardından hızlıca ses kısma tuşuna basın ve parmağınızı çekin.
 4. Güç tuşuna 10 saniye basılı tutun ve ardından telefonunuzun ekranı kapanmalıdır.
 5. Bu sırada güç tuşuna basılı tutmaya devam edin ve aynı anda ses kısma tuşuna 5 saniye basılı tutun.
 6. 5 saniye sonrasında güç tuşundan parmağınızı çekin fakat ses kısma tuşuna 10 saniye kadar basılı tutmaya devam edin.
 7. Bilgisayarınız iPhone kurtarma moduna girdi gibi bir bildirim verene kadar ses kısma tuşuna basmaya devam edin.

Yukarıdaki 7 maddeyi yapamazsanız iPhone modelini ve yanına Enter dfu mod yazarak çeşitli videoları izleyebilirsiniz.

iTunes programını açtıktan sonra Geri Yükle (restore) tuşuna Windows bilgisayarlarda Shift tuşuna basılı tutarak Mac bilgisayarlarda Option tuşuna basılı tutarak basın.

İndirmiş olduğunuz ipsw dosyasını seçin ve kurulum işlemi bitene kadar bekleyin ardından iOS 16’ya merhaba deyin.

NOT: iPhone’unuza yapacağınız her türlü işlem sizin sorumluluğunuz altındadır.

2 thoughts on “iOS 17 Beta Silmek – iOS 16 Geri Dönmek Nasıl Yapılır

 1. Yeni Çözüm: Tenorshare Yazılımı ile iOS17’den iOS16’ya Düşürmenin En İyi Yolu
  Merhaba! Ege, nasılsınız?
  Web sitenizde (https://www.teknotra.com/ios-17-beta-silmek-ios-16-geri-donmek-nasil-yapilir/) gezinirken bu yazıya rastladım. Okuyucularınızın iOS’u eski sürüme geçirmelerine yardımcı olacak birçok yararlı yoldan bahsettiğinizi görüyorum. Bence yazınız harika. Makalenizde yazılımlarla kullanıcıların iOS’u eski sürüme geçirmelerine yardımcı olacak bazı yollar yazabilirseniz, bence daha iyi olabilir.
  Tenorshare’in bir personeliyim. Yazılımımız, 70’ten fazla ülkede 70 milyondan fazla kullanıcı tarafından güvenilmektedir.
  Yazılımlarımızdan biri makaleleriniz için mükemmeldir. Buna Reiboot denir ve kullanıcıların iOS’u eski sürüme geçirmelerine yardımcı olabilir ve ayrıca diğer bazı iOS sistem sorunları için de çok etkilidir. Okuyucularınızın çok beğeneceğinden eminim.
  Uygulamamızı yararlı bulursanız, makalenizde uygulamamızı tanıtmayı veya uygulamamıza bir bağlantı eklemeyi düşünebilirsiniz. Bu mümkün mü? Herhangi bir sorunuz varsa, lütfen benimle iletişime geçmekten çekinmeyin cevabınızı dört gözle bekliyorum.

  1. Merhaba, blog yazıma olan ilginiz için teşekkür ederim. Sizin yazılımınızı daha önceden hiç kullanmadım. Bu sebepten dolayı sizin uygulamanızı şu an için yazılarımda kimseye öneremem. Ancak bu yazınızı ben bir iş birliği teklifi olarak mı algılamam gerekiyor?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir