iOS 17 Yükledikten Sonra Değiştirmeniz Gereken Ayarlar

iOS 17 Beta 1 videosunu izlediyseniz bu güncelleme içerisinde bir kaç tane yeni özellik olduğunu düşünürsünüz. Aslında iOS 17 her ne kadar hayal kırıklığı etkisi yaratmış olsa da büyük bir güncellemedir. iOS 17 beta 1 yazısında ele alamadığım bazı özellikleri bu videoda ele alacağım ve bunlarla beraber iOS 17 yükledikten sonra değiştirmeniz gereken ayarlar nedir bunları konuşacağım.

Kamerada Su Terazisi

Kamera ile çekim yaparken genelde düz ve dik bir çekim yapmak istiyor olabilirsiniz. Bu konuda iOS 17 size yardımcı olabilmek için bir özellik ile geliyor. Kameraya gelen su terazisi özelliğini açarak ince bir çizgi sayesinde telefonu ne kadar yamuk tutuyorsunuz bunu görebilirsiniz.

Safari Özel Arama Motoru

Safari üzerinde kullanmakta olduğunuz arama motorunu bildiğiniz üzere ayarlardan seçebiliyorsunuz. Özel sekmelerdeki arama motorunuz ile normal sekmelerde kullandığınız var sayılan arama motorunu artık farklı seçebilirsiniz. Bunun için Ayarlar > Safari > Özel Arama Motoru menüsünden özel sekmelerde kullanacağınız arama motorunu değiştirebilirsiniz.

iOS 17 Yükledikten Sonra Bunları Yapın

Safari Özel Dolaşma Kilidi FaceID

Özel sekmelerde dolaşım işlemi için artık FaceID gerekecek. Bence son derece gerekli olan bu özelliği Ayarlar > Safari > Özel Dolaşma Kilidini Açmak İçin Face ID Gereksin özelliğini açarak aktifleştirebilirsiniz.

Kilitliyken Siri’ye İzin Ver

iPhone’un kilidi açılmadan Siri’nin kullanılmasına izin vermek ya da izin vermemek istiyor olabilirsiniz. Bu iznin seçimini Ayarlar > Siri ve Arama > Kilitliyken Siri’ye İzin Ver seçimi ile değiştirebilirsiniz.

Ekran Mesafesi

Benim gibi farkında olmadan telefonu yakın mesafede kullanıyorsanız bu özelliği kesinlikle açmanızı öneririm. TrueDepth kamera sayesinde iPhone’u kendinize ne kadar yakın tuttuğunuzu iOS 17 ölçüyor ve çok yakın tutarsanız size uyarı veriyor. Cihazı istenilen mesafeye getirene kadar da kullanmanıza izin vermiyor. Bu özelliği Ayarlar > Ekran Süresi > Ekran Mesafesi menüsünden açabilirsiniz.

Hassas İçerik Uyarısı

iPhone’unuzda çıplaklık içeren fotoğraf ve videoları henüz siz görmeden iPhone fark edip uyarı verebilir. Bu özelliği açmak için Ayarlar > Gizlilik ve Güvenlik > Hassas İçerik Uyarısı menüsünden ilgili özelliği açmanız gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir