Yeni Çıkan iPhone 15 Sızıntıları – % 35 Daha Az Güç Tüketimi

iPhone 15’in tanıtılmasına her geçen gün yaklaşıyoruz. Her yaklaştığımız gün bu cihazlar ile ilgili yeni sızıntılar ortaya çıkıyor. Sizinle bu yazıda yeni çıkan iPhone 15 sızıntıları neler bunları konuşacağız.

Kamera

Akıllı cep telefonları kamera konusunda her geçen yıl bayrağı bir adım öteye taşıyor. Bunun bir negatif yönü olarak cihazların kamera lens sayısı artıyor ve lensleri de büyüyor olsa da gerçekten akıllı cep telefonları ile çok kaliteli fotoğraflar elde edebiliyoruz.

iPhone 15 Pro Max karşımıza bir önceki Pro Max modelden daha büyük bir kamera sensörü ile gelecek. Üstelik bu kamera sensörü de 48MP çözünürlüğünde Sony imzalı bir kamera sensörü olacak. Çözünürlüğü yüksek olan bu kamera sensörünün büyük olması sayesinde cihaz karanlık ortamlarda daha iyi fotoğraflar elde edecektir.

Arka Cam Yüzeyi

Konuşacağımız ilk sızıntı iPhone 14’un sarı renkte karşımıza geleceğini söyleyen Weibo kullanıcısından geliyor: Düz iPhone 15 modelleri karşımıza parlak cam arka yüzey ile gelmeyecek. Bunun yerine tıpkı pro modeller gibi düz modeller de karşımıza buzlu cam ile gelecek.

Açıkçası bu duruma sevindim. Çünkü buzlu camlı yüzey doku hissiyatı olarak çok daha premium bir hava katıyor diye düşünüyorum. Aynı zamanda parlak cam yüzey parmak izi tutmak dışında hiç bir işe de yaramıyor. Gerçi hangimiz bu cihazları ucuz silikon kılıf ile kullanmıyor ki?

Düz 15 ve 15 Pro modelleri arasında tasarım açısından oluşan farklılıklar bu hamle ile daha da azaltılacak. Her 2 model serisinde de daha önceden konuştuğumuz gibi dinamik ada olacak. Aynı zamanda arka yüzey de aynı materyalden oluşmuş olursa gerçekten tasarımsal anlamda farklılıklar azalacaktır.

Tasarımsal anlamda farklılıklar:
– Pro modelde daha ince ekran çerçevesi
– Pro modelde alüminyum yerine titanyum çerçeve
– Pro modelde 3 kamera lensi olması olacaktır.

iPhone 15 Ultra

Çıkan sızıntılara göre iPhone 15 serisi 4 farklı model ile karşımıza gelecek. Bunlar iPhone 15, iPhone 15 Plus, iPhone 15 Pro ve iPhone 15 Pro Max. Bu ailede iPhone 15 Ultra veya iPhone Ultra adında bir cihazı göremeyeceğiz. Büyük ümitler ile beklediğimiz Ultra sıfatlı cihaz karşımıza 2024 yılında iPhone 16 serisi ile birlikte gelecek gibi duruyor.

Fiziksel Tuşlar

Önceki videolarda iPhone 15 serisindeki fiziksel tuşların kapasitif dokunmatik tuş olacağını konuşmuştuk. Ancak durumun üretim sorunları nedeniyle bu şekilde olmayacağı netleşti. Karşımıza iPhone 14 serisinde bulunan fiziksel tuşlar gelecek.

Yeni Sessize Alma Tuşu

Anncak bu tuşlar ile ilgili şu şekilde bir dedikodu bulunuyor: Sessize alma tuşu bildiğimiz anahtar yapısından kurtulacak. Normal bir button haline gelecek ve bu tuşun işlevi kişiselleştirilebilir olacağı söyleniyor. Bir çoğunuz bu durumu beğenecektir diye düşünüyorum. Özellikle iPhone’dan önce Android kullananlar ancak ben pek beğenmeyebilirim bu durumu. Neden mi bu konunun nedenini bulabilirsiniz.

iPhone’u yeniden başlatma menüsünü hızlıca açmak için güç düğmesi ve ses açma düğmesine aynı anda basmanız gerekiyor. iPhone 15 serisinde bu tuş kombinasyonunda güncelleme yapılacağı gündemde. Bir önceki maddede sessize alma butonunun anahtar tasarımından kurtulacağını söylemiştim. İşte yenilenen bu sessize alma duşu ve güç düğmesine aynı anda basarak cihazı yeniden başlatma ve acil arama seçeneklerinin olduğu ekrana kavuşabilirsiniz.

Aynı zamanda bu yeni tuş bizim karşımıza fotoğraf çekerken de çıkacak. Sony ve Nokia modellerinde bulunan kamera tuşunu hatırlar mısınız? Hafif basınca odaklama yapan ve uzun basınca fotoğraf çeken o tuş. İşte o iş iPhone 15 ile birlikte karşımıza yeniden gelecek ve yenilenen sessize alma tuşu bu işlevi yapacak gibi duruyor.

Bu button olayının netliğini ilerleyen günlerde göreceğiz. Şu an için Twitter karışık gözüküyor. Kimine göre Apple çoktan kapasitif dokunmatik tuşların siparişini vermiş kimisine göre ise kapasitif tuşlar iptal olmuş durumdadır. Zaman bize gerçek durumu gösterecek.

Yeni Çizim Görseli

iPhone 15 serisine ait yeni çizim görseli yayınlandı. BU görsele göre iPhone 15 ‘in ses açma ve kısma tuşları tıpkı orijinal iPhonelar’da olduğu gibi birleşik bir yapıya sahip. Aynı zamanda bu 3’lü tuş modülü de sızmış gözüküyor. Bu sızıntı bize tuş tasarımını rahatlıkla gösteriyor. Bakalım bu tuşlar için tek bir titreşim motoru mu birden fazla titreşim motoru mu kullanılacak?

Daha Güçlü Adaptör

Bildiğiniz üzere iPhone 15 serisi karşımıza USB-C girişi ile gelecek. Lightning girişine elveda diyişimiz Apple’ı üzse de biz kullanıcıları sevindiriyor. USB-C gelişi ile birlikte Apple karşımıza 30 Watt gücünde adaptörler ile gelecek gibi duruyor. Tabiki de normal adaptörden daha pahalıya satılacak bu adaptör iPhone’unu hızlı şarj etmek isteyenler için güzel bir yenilik olabilir. Tabiki bu adaptör pahalı olacaktır bu sebepten dolayı çeşitli diğer markalara yönelmenizi öneririm.

Daha Az Şarj Tüketen İşlemci

A17 Bionic çip iPhone 15 serisinde karşımıza çıkacak. En azından Pro modelde bu çip karşımıza çıkacak gibi duruyor. Baz modelde gelir mi bilemiyorum. 3 nm yapıya sahip olan bu çip 5 nm çiplere göre %35 daha az güç tüketeceği söyleniyor. Bu da kullanıcılar için daha uzun kullanım süresi demektir. Tabiki de performans artışı da olacaktır.

Şunu da unutmamak gerekiyor. Sızan çizimlere göre iPhone 15 14 serisine göre biraz daha kalınlaşmış gözüküyor. Bu kalınlaşma karşımıza daha büyük bir batarya olarak çıkabilir. Daha az güç tüketen bir işlemci ve daha büyük bir batarya ile iPhone 15 serisi şov yapabilir.

Video

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir