NodeJS Json Dosya Response Olarak Vermek

NodeJS geliştirme yazı serisi kapsamında bir adrese gönderilen istek sonrası cevap olarak HTML yerine farklı bir dosya göndermeye bakalım. NodeJS web sunucusu oluşturma işlemi sonrasında sunucuya gönderilen isteği NodeJS Json şeklinde cevaplamaya bakalım.

NodeJS Json Oluşturmak ve Response Olarak Vermek

NodeJS ile web sunucusu oluşturmayı anladıysanız bu iş sizin için çocuk oyuncağı olacaktır diye tahmin ediyorum. İşin nasıl olacağını anlatmaya başlamadan önce JSON dosyasının ne olduğunu hatırlamaya ne dersiniz?

Bir önceki yazıda olduğu gibi isteği ve cevabı HTTP response kullanarak vereceğim. Tüm bunları yapabilmek adına kodu aşağıdaki gibi güncelledim:

var httpModulu = require('http')

httpModulu.createServer(function(request,response){
  if(request.url == "/jsonDosyasi"){
    response.writeHead(200, {"Content-Type": "application/json"});
    var data = {ad:'Ege',soyAd:'Şenkul'}
    response.write(JSON.stringify(data))
  }
  else{
    response.writeHead(401, {"Content-Type": "text/plain"});
    response.end("Hatalı sayfa")
  }
  response.end();
}).listen(8081)

Bu koddaki modül kullanma kodlarına zaten aşina olduğunuzu bir önceki yazımı okuduğunuz için biliyorum. Buradaki değişiklik istek üzerinde bulunan url’e göre işlem yapmamdır. İstek yapacak kişi localhost:8081/jsonDosyasi adresine tarayıcı üzerinden girdiği zaman aşağıdaki çıktıyı görecektir.

{"ad":"Ege","soyAd":"Şenkul"}

Koda bakacak olursak istenilen adres “/jsonDosyasi” olduğu zaman kullanıcıya sonuç dönüyorum. Bu sonuç başlığı görüleceği üzere 200 başarılı bilgisini ve içeriğin json dosyası olacağı şeklinde bilgi barındırmaktadır.

Data olarak belirtmiş olduğum bir değişken bulunmaktadır. Bu değişken aslında bir objedir. Objenin ad ve soyad bilgileri bulunmaktadır. Bu objeyi JSON formatında sorgunun gövdesine ekliyor ve sorgumu bitiriyorum.

Eğer kullanıcı belirtilen adres dışında bir adrese girerse hatalı sayfa şeklinde bir bilgiyi kullanıcıya gönderiyorum. Bu kodlar üzerinde oynayarak siz de JSON objesini NodeJS kullanarak istek olarak verebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir