JSON Nedir, Nerede ve Neden Kullanılır?

JSON bir insan ya da bir programlama dili değildir. Sert bir giriş yaptığımın farkındayım ancak bu tarz söylentiler dolaştıkça kendimi tutamıyorum. JSON kelimesi okunuşu itibari ile yabancı uyruklu bir insan evladı ismi gibi geliyor kulağa haklısınız ancak öyle bir şey kesinlikle değildir. Gelişen yazılım dünyası nedeni ile herkesin yazılıma bir merakı ya da bir ilgisi olabiliyor. Bu durumu da anlayış ile karşılıyorum ancak yazılım dünyasında her şey bir programlama dili değildir. Oluşturulan programlama dilleri ile oluşturup, okuyup değiştireceğimiz dosyalar da bize gerekiyor. Bu dosyalar çeşitli formatlarda olabiliyorlar. Amacımız belli formatlar bulup uygulamalar arası iletişimi problemsiz hale getirebilmektedir. Bu işlem için de dosyaları oluştururken kullanacağımız dosya formatı – tipi olmalıdır. İşte bu dosya formatlarından bir tanesi de JSON’dur.

json örnek

JSON

Tabiki de kendisi İngilizce kelimelerin kısaltılmış halidir. Peki, bu kelimeler nedir? Bu kelimeler JavaScript Object Notation kelimeleridir. Bu kelimelere tek tek bakalım o zaman. JavaScript benim sevmediğim bir programlama dilidir. Neden sevmediğimi merak ediyorsanız hemen bu yazıya yönlendireyim sizi. Object kelimesi bildiğimiz obje yani nesne demektir. Notation ise notasyon yani gösterim kelimesidir. JSON bize aslında içerisinde bulundurduğu bilgilerin yazım stilinin ne olduğunu söyler ve adı oradan gelir. JavaScript programlama dilinde nesnelerin tanımlanış yani gösterim şeklinde yazılmış dosyalardır. Dosyayı herhangi bir text düzenleyici ile açarsanız şablonu görebilirsiniz.

Kimler Neden Kullanıyor?

Bu dosya formatını genellikle programcılar kullanmaktadır. Yazıldığı programlama dili fark etmeden her program JSON dosyalarını okuyabilmektedir. Bu sayede farklı programlar arasında bilgi alışverişi mümkün kılınmaktadır. Aynı zamanda bu dosya formatına sahip dosyaları kolaylıkla insan gözüyle de okuyabilirsiniz.

KAYNAK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir