NodeJS Modül Oluşturmak ve Modül Kullanımı

NodeJS yapısı gereği modüler bir yapıda olduğunu NodeJS Nedir konulu yazımda sizlere söylemiştim ve ilk modülümüzün kullanımını da NodeJS Web Sunucusu Oluşturmak adımlarında yapmıştık. Şimdi modül kavramını biraz daha inceleyelim ve NodeJS modül oluşturmak nasıl yapılır ona bir bakalım.

Nesne tabanlı programlamanın temellerinden dolayı bir nesneyle bağlantılı tüm fonksiyon ve değişkenleri o nesneye ait dosyalarda saklamaktayız. İşte bu yapıyı korumak ve geliştirmek amacıyla NodeJS modüler bir yapıya sahiptir. Modül adı ile bağlantılı fonksiyonlar modül dosyasının içerisinde tanımlı olarak yer almaktadır. Biz de paket yöneticisi ile yeni paketleri indirebilir ve kendi paketlerimizi oluşturabiliriz. Siz bir nevi bu modülleri paket ya da kütüphane olarak düşünebilirsiniz.

NodeJS Modül Oluşturmak Adımları

Takdir edersiniz ki oluşturacağımız modül dosyaları da birer Javascript dosyasıdır. Ben matematik adında bir Javascript dosyası oluşturdum ve içerisinde bazı matematik işlemlerini yapacağım kodları ekliyorum. Ekledikten sonra bu Javascript dosyasının bir modül olduğunu da sisteme belirtmek için dosyanın en altına sihirli bir satır yazıyorum. Bu satırla belirtmiş olduğum dosyayı bir modülmüş gibi dışarı aktar demiş oluyorum.

Matematik Javascript Dosyasına Ait Kodlar

var matematik ={
  toplama:function(sayi1,sayi2){
    console.log("Toplam "+ (sayi1+sayi2))
  },
  cikartma:function(sayi1,sayi1){
    console.log("Çıkartma "+(sayi1-sayi2))
  },
  carpma:function(sayi1,sayi2){
    console.log("Çarpma "+(sayi1*sayi2))
  }
};

module.exports = matematik

Modüllerimizi require sihirli kelimesi ile kodlarımızın içine dahil ediyorduk. Yine aynı şekilde bir yol izleyeceğiz ancak bu sefer modülümüzün adını vermek yeterli olmayacaktır. Modülümüzün adıyla beraber dosya yolunu da require ile belirtmemiz gerekiyor.

Güncel test.js İçeriği:

var httpModulu = require('http')
var url = require('url');
var matematik = require('./matematik.js');

httpModulu.createServer(function(request,response){
  var queryData = url.parse(request.url, true).query;
  if(queryData.isim){
    response.writeHead(200, {"Content-Type": "text/plain"});
    response.end('Merhaba, ben '+queryData.isim+' !')
    matematik.carpma(9,9);
  }
  else{
    response.writeHead(401, {"Content-Type": "text/plain"});
    response.end("Ad bilgisi girilmedi")
  }
}).listen(8081)

Kodlarımı yukarıdaki gibi güncellediğimde web siteyi her açtığımda yani her isteğimde 9 ile 9’u çarpıp aşağıdaki kısma benim sonucumu sistem yazdıracaktır.

NodeJS Modül Oluşturmak

KAYNAK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir