XMLHttpRequest.readyState Geri Dönen Cevapları

XML Http Request sorgusu atıldığı zaman bu sorgunun durumunu görebileceğimiz bir değişken vardır. Bu değişken tam olarak XMLHttpRequest.readyState dir. Bu durumlara göre sorgunuzun ne aşamada olduğunu rahatlıkla öğrenebilirsiniz.

XMLHttpRequest.readyState Durumları Nelerdir ?

Sorgunun 5 adet durumu bulunmaktadır. Bunlar UNSENT, OPENED, HEADERS_RECEIVED, LOADING VE DONE’dır.

Unsent

HttpRequest için istemci oluşmuş ancak istemcinin bağlantıyı açma fonksiyonu henüz çalışmamıştır.

Opened

İstemci açılmış ve bağlantı da açılmış durumdadır. Bu aşamada sorgunun başlığındaki bilgiler doldurulabilmektedir. Ancak sadece başlıklar yeterli olmamaktadır.

Headers_Received

Sorgu gönderme fonksiyonu başarıyla tamamlanmıştır. Sorgu başlıkları sunucuya ulaşmıştır. Sorgu cevapları genellikle sorgu gövdesinde olmaktadır.

Loading

Sorgunun gövdesi sunucuya ulaşmıştır. Sorgunun tipi text veya boş dizi ise gövde yüklenirken kısmi metin yanıtını sunucudan alabilmekteyiz.

Done

Sunucu ve istemci arasındaki veri transferi tamamlanmış bulunmaktadır. Bu transfer başarılı ya da başarısız olmuş olabilir. Bunu anlamak için request statuslarına bakabilirsiniz.

Bu transferin başarılı ya da başarısız olduğunu anlamak için sorgu sonucu dönen cevabın status yani durum koduna bakmak gerekiyor. Sorgu state durumunu ve status durumunu kontrol ettikten sonra sorgudan gelen değer ile istediğinizi yapabilirsiniz. Status ya da state durumuna göre sorguda bir hata var mı varsa nerede bir hata var bunu da rahatlıkla anlayabilirsiniz.

HTTP request sorgusunun gerçekleşip gerçekleşemediğini bu yazıdan, gelen sonucun tutarlı bir sonuç olup olmadığını request statuslarından anlayabilirsiniz.

KAYNAK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir