iPhone 15 Tasarımı Sızdı – Tasarımda Ne Gibi Yenilikler Var?

İnternette iPhone 15 için bir hayli fotoğraf ve video paylaşımı var. Bunların bir çoğu gerçek bir çoğu gerçek olamayacak kadar güzeller. Hangileri gerçek hangileri değil. Apple bizim karşımıza iPhone 15 diye nasıl bir cihaz ile gelecek sızan iPhone 15 tasarımı görsellerine bir bakalım.

Eylül 2023’de bildiğiniz üzere iPhone 15 serisi tanıtılacak. Tabiki de karşımıza çok güçlü cihazlar gelecek. Tim Cook bu cihazlarda bulunan tüm özellikler ilk defa Apple tarafından bulunmuş gibi lanse edilecekler. Ama eylüle kadar olan süreç biraz kafa karıştırmaya müsait bir süreç gibi gözüküyor.

Cihazların dışında göze çarpan en büyük değişiklik Apple’a dayatılan USB-C çıkışı olacak. Artık Lightning girişi yerine USB-C portu iPhone 15 serisinde olacak. USB-C sayesinde daha hızlı veri aktarımı da iPhone modellerine de şüphesiz olarak gelecektir. USB-C hakkında çok fazla konuşmak istemiyorum. Çünkü bunun avantajlarını ve dezavantajlarını zaten detaylıca konuştuğum bir video kanalda bulunuyor.

iPhone 14 Pro’da bulunan ekrandaki yuvarlak kısım iPhone 15 serisinde gözle görülür derecede küçülmüş. Ekrandaki kamera ve sensörlerin zorunlu konumlandırılmasını Apple iPhone 14 Pro modellerinde Dinamik Ada ile çok güzel bir şekilde karşımıza çıkartmıştı. Ekrandaki bu kısmın küçülmesi kullanıcıların eminim hoşuna gidecektir.

iPhone 12 serisi ile birlikte karşımıza çok daha keskin köşeler gelmişti. iPhone 11 serisinde bulunan o yuvarlatılmış kenarlar gitmiş iPhone 5 serisindeki gibi dik tasarımlar karşımıza gelmişti. Ki kesinlikle bu tasarım diline bayılıyorum. iPhone 15 serisinde iPhone 11’de bulunan bu yuvarlatılmış kenarlara geri gidebiliriz. Belki iPhone 11 serisindeki kadar göze batmaz ancak iPhone 14 serisindeki kadar da keskin olmayacaklar.

iPhone 15 Tasarımı Sızdı

iPhone 15 tasarımı kapsamında fiziksel tuşlarla ilgili küçük bir değişiklik olabilir. iPhone 15 serisi tüm modellerde mi bu böyle olur bir kaçında mı bu böyle olur bilmiyorum. Ancak CAD çizimlerine göre cihazda fiziksel tuş bulunmayacak. Bunun yerine kapasitif dokunmatik tuşlar olacak gibi duruyor. Bunu şöyle düşünebilirsiniz iPhone 6S’den iPhone 7’ye geçerken ana ekran tuşunda bir güncelleme olmuştu. İşte onun çok benzerini yeniden yaşayacağız.

iPhone 15 Pro ve üzeri modellerde çok daha fazla optik yakınlaştırma işi yapabilecek lens karşımıza çıkacak. Android cephesi gerçekten bu konuda çok ileri gitmişti. Apple da iPhone 15 Pro modeller ile hamlesini yapacak.

iPhone 15 Pro modellerde 120 Hz yani ProMotion ve Hep Açık ekran tabiki de gelecek. Ancak bu özellikler iPhone 15 ve iPhone 15 Plus modellerine gelir mi bilmiyorum. Bununla beraber iPhone 15 Pro modellerde alüminyum çerçeve yerine titanyum çerçeve gibi diğer modellere göre farklılıklar olacaktır.

iPhone 15 Pro modellerinde özel bir kırmızı renk geliyor. iPhone 14 Pro modellerinde karşımıza çıkan morumsu renkten ben kesinlikle bu rengi daha fazla beğendim.

Bana kalırsa iPhone 13 ve iPhone 14 modelleri arasındaki (düz modeller) farklar çok az olduğu için Apple yeni cihazlarını pazarlamada biraz problem yaşadı. Bu sebepten dolayı düz iPhone 14 ve düz iPhone 15 modelleri arasındaki farkı açabilmek için yeni seri modellere bir ekleme geleceğini düşünüyorum. Bunun da 48 MPlik ana kamera olabileceğini düşünüyorum. Ancak Apple, bu farkı farklı şekilde oluşturabilir. Hatta bakarsınız notch dediğimiz bu çentik düz iPhone modellerinden gider ve Dinamik Ada düz iPhone modellerinde de karşımıza gelebilir.

İşlemci çipi konusunda iPhone 14 serisinde yapılan hamlenin benzeri iPhone 15 serisinde de karşımıza gelecek gibi duruyor. iPhone 15 ve iPhone 15 Plus karşımıza A15 ile gelirken iPhone 15 Pro serisi karşımıza A16 çip ile gelecektir.

Video

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir