Apple Arcade Nedir ? Özellikleri ve Dezavantajları Nelerdir ?

Apple Inc tarafından hizmete sunulan Apple Arcade nedir? Apple Arcade iPhone, iPad, Apple TV ve Mac cihazlarında kullanılabilen video oyun hizmetidir. Mart 2019’da duyurulan servis 19 Eylül 2019’da kullanıcıların hizmetine sunulmuştur.

Mobil oyun sektörü genel olarak free to play dediğimiz ücretsiz oynama şeklinde ilerliyor. Genelde reklamlar ve uygulama içi satın alımlar ile bu pazar ekmeğini kazanıyor. Bunun yanında bir de ücretli satılan oyunlar da var. Ancak ücretli oyunların kimisi de çok pahalı olabiliyor. Bu 2 gelir modeli kullanıcılardan şikayet aldığı için artık firmalar oyunlarını bir servis modeli ile kullanıcılara sunuyor. Bunlara örnek olarak GamePass ve PlayStation Plus’ı verebiliriz.

Apple Arcade Nedir?

Apple Arcade ilk çıktığı günlerde her hafta yeni 1 adet oyunu listesine ekleyeceğinin sözünü vermişti. Şu anda Apple Arcade kütüphanesinde 200’den fazla oyun bulunuyor. Bu oyunların kimisi mobil oyun camiasına yeni oyunlar, kimisi zamansız klasikler kimisi de gerçekten özel oyunlar.

Şu günlerde Apple Arcade kullanıcılara 3 ay ücretsiz olarak sunulmaktadır.

AirPods Max gibi bir kulaklığınız var ise çevresel ses özelliğini destekleyen oyunları oynarken çok zevk alacağınızı düşünüyorum.

Apple Arcade’in başlıca özellikleri

  • Aynı iCloud kimliği açık olan cihazlarda oyun içi ilerleme platform bağımsız sağlanacaktır
  • Çevrimdışı olarak indirmiş olduğunuz oyunları oynayabilirsiniz
  • Reklam, uygulama içi satın alım ve veri izleme yapılmamaktadır
  • Aile paylaşımı sayesinde 6 aile üyesinin erişimi için izin verilebilmektedir
  • DualShoch 4 ve Xbox kontrolcüleri gibi bazı kontrolcüleri desteklemektedir

Apple Arcade Destekleyen Cihazlar

  • iOS 13 ve sonrası kurulu iPhone modelleri
  • iPadOS 13 ve sonrası kurulu iPad modelleri
  • macOS 10.15 ve sonrası kurulu Mac modelleri
  • tvOS 13 ve sonrası kurulu Apple TV modelleri

Apple Arcade Dezavantajları Nelerdir?

Apple Arcade üzerinden oynamakta olduğunuz hiç bir oyunu satın almış olmuyorsunuz. Bu oyunları çok kabaca kiralıyorsunuz. Daha iyi bir deyim ile üyeliğinizi iptal edene kadar oynama hakkına kavuşuyorsunuz. Herhangi bir sebepten dolayı üyeliğinizi iptal etmeye karar verirseniz bu oyunlara erişiminiz ortadan kalkıyor. Korkmayın ilerlemeler silinmiyor. Yeniden Apple Arcade aldığınızda kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.

Sadece bir kaç oyun için Apple Arcade alıyorsanız bu oyunların reklamsız sürümlerini satın almak ya da tam sürümlerini satın almak sizin için ekonomik açıdan daha avantajlı olabilir.

Apple Arcade içerisinde hali hazırda uygulama mağazalarından tanışmış olduğunuz belki de çok eski diyebileceğiniz oyunlar bulunabiliyor. Evet, yeni oyunlar da var illaki ancak bambaşka bir dünyanın kapıları bir anda açılacak sanmayın.

Video

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir