iOS 16.4 Yayınlandı – iOS 16.4 Özellikleri ve Yenilikleri Neler?

Apple’ın mobil işletim sistemi olan iOS yeni bir güncellemeye kavuştu. Yeni sürüme kavuşan yeni işletim sistemi karşımıza birden fazla yenilik getirdi. iOS 16.4 özellikleri ve yenilikleri neler?

21 adet yeni Emoji desteği geldi. Unicode 15.0 ile oluşturulmuş olan yeni emojiler bu güncelleme ile birlikte iPhone modellerine geldi. Yeni emojiler arasında Wi-Fi sembolü, deniz anası, flüt, yeni renklerde kalpler ve bir kaç farklı emoji daha bulunuyor. Bu emojileri Unicode 15.0 desteği alan yazılımlar doğru ve düzgün bir şekilde görebilir. Bu küçük detayı unutmayın.

Telefon görüşmelerinde mikrofon üzerinde kullanılabilen ses izolasyon özelliği geldi. Çevresel gürültüyü azaltabilen bu özellik sayesinde operatör üzerinden yapmış olduğunuz telefon görüşmelerinde sesiniz karşı tarafa daha net gidecektir. Tabiki bu özelliği çağrılar sırasında açmanız gerekecektir.

iOS 16.4 Özellikleri

Artık web siteleri mobil uygulama gibi ana ekrana ekleyebiliyoruz. Ana ekrana yer imlerini zaten ekleyebiliyorduk ancak artık bu özelliği destekleyen web siteleri daha fazla mobil uygulama gibi davranabilecek. Aynı zamanda tıpkı bir mobil uygulama gibi bu web siteler bildirim de gönderebilecek.

Türkiye’de 5G desteği başladı. Tabi bunun için operatörün de desteklemesi gerekiyor ve şu anda ülkemizdeki operatörler ve baz istasyonları 5G’yi desteklemiyor.

Her bir odak için Hep Açık Ekran özelliğinin açılıp kapanabilmesi sağlanabilmiş. Kimi odaklarda Hep Açık Ekranı görmek istemeyenler bu özellik mutlu edecektir.

3. parti web tarayıcılar Ana Ekrana kısayol ekleyemiyorlardı. Artık bu işlemin önünü Apple açtı ve 3. parti web tarayıcıları da ana ekrana internet sayfalarına ait kısayolları ekleyebilecekler. Bunun için tabi 3. parti web tarayıcıların da güncellenmesi gerekiyor.

Neden gittiğini anlayamadığım kitaplar uygulamasındaki sayfa geçiş animasyonu geri gelmiş.

Videolarda flaş gibi ışık açılıp kapanması algıladığında ekranın parlaklığının otomatik kısılması özelliği erişebilirliğe eklenmiş.

Hava Durumunda bulunan haritaya Voice Over desteği gelmiş. Talip Reis gibi Voice Over’ı günlük hayatında kullananlar için güzel bir özellik olmuş.

iPhone üzerinden iPhone’un garanti kapsamını görebildiğimiz ekrana Apple kimliği ile ilişkilendirilmiş tüm cihazların garanti kapsamını görebiliyoruz.

Cüzdan uygulamasında bulunan sipariş takibi özelliği için araç takımı gelmiş.

VPN’i ayarla, cihazı kapat, Hep Açık Ekranı ayarla gibi yeni kestirmeler eklenmiş.

Fotoğraflar uygulamasında bulunan yinelenenler özelliği paylaşılan arşivi de kapsayacak şekilde güncellenmiş.

Çocuk üyeliklerinden gelen satın alma isteklerinin ebeveyn cihazlarında görüntülenmeme hatası giderilmiş.

iPhone 14 Pro ve 14 Pro Max modellerinde Trafik Kazası Algılama özelliğinde iyileştirmeler yapılmış.

Video

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir