iPad Mini 7 Ne Zaman Tanıtılacak? Özellikleri?

Bir süredir küçük ekran boyutlu Apple’ın tableti yenilenmiyor. Bu sebepten dolayı büyük bir beklenti var. Dördüncü nesil iPad mini Eylül 2015, beşinci nesil iPad mini Eylül 2019 ve son nesil yani altıncı nesil iPad mini Eylül 2021’de tanıtılmış. Tarihlere bakınca bu sene neden yeni iPad mini tanıtılmasın diye düşünüyorum. Yaptığım araştırmalara göre iPad mini 7 ne zaman tanıtılacak ve özellikleri ne olacak bunları sizinle paylaşayım.

2012 yılında iPad mini ilk kez karşımıza çıkmıştı. 2022 yılında da 10. yılını kutlayan bir model tanıtılması bekleniyordu. Ancak beklentiler karşılanmadı çünkü cihaz altıncı neslin de gerçekten karşımıza yenilenerek gelmişti. Bu kadar fazla yenilik sonrasında ben yedinci neslin karşımıza çok farklı bir tablet olarak geleceğini düşünmüyorum.

Tasarım

Tasarım konusunda ben çok bir fark beklemiyorum. Bu cihazın iki tane felsefesi var zaten bunlardan birincisi küçük olmak diğeri de uygun fiyatlı olmasıdır. Yeni bir tasarım ortaya çıkarmak istediğimiz zaman fiyat doğal olarak değişebilir, bu da istenmeyen bir durum. Ekranın büyümesi de bence ihtimal dışı çünkü dediğim gibi bu cihazın felsefelerinden birisi küçük olmasıdır.

Smart connector özelliği bu cihazda bekleniyor. Bunun ben de farkındayım. Bu özellik ile biliyorsunuz ki en çok klavye, iPad modellerine bağlanıyor. Ancak bu kadar küçük bir ekranda klavye bağlayarak kullanmak bana çok mantıklı gelmiyor. Bu sebepten dolayı ben bu aksesuar desteğinin iPad mini modeline geleceğini düşünmüyorum ancak cihaz hakkında şu anda piyasada pek bir sızıntı olmadığı için kesinlikle gelmiyor da diyemiyorum.

Ekran

Bildiğiniz üzere Apple, katlanır ekranlı iPadler üzerinde çalışıyor. Mini olarak isimlendirilen bu modele katlanır ekran özelliğinin gelmesi gerçekten hoş olurdu. Ancak bu teknolojinin herhangi bir iPad modeline gelmesi o iPad modelinin fiyatını kat ve kat arttıracaktır. iPad mini modelinde fiyat olarak düşük tutulma çabası nedeniyle bu özellik iPad mini modeline gelmeyecektir. Bu şekilde bir özelliğe sahip iPad modelinin adı farklı olabilir veya pro model bu özelliğe ilerleyen yıllarda belki kavuşabilir.

8.3 inç büyüklüğündeki ekranın değişmeyeceği belli ancak Samsung’dan Apple’ın 120 Hz ekran yenileme hızına sahip 8.3 inç büyüklüğünde ekranları sipariş ettiği biliniyor. Eğer bu ekranlar farklı bir cihazda kullanılmazsa bir sonraki iPad mini modeli karşımıza ProMotion teknolojisi ile birlikte gelecek gibi duruyor. Bu da gerçekten büyük oyun bozan bir hamle olur. iPad mini modelleri LCD ekran kullanıyor. Apple’ın ProMotion teknolojisi Oxide LCD ekranları destekliyor. Bu sebepten dolayı yeni iPad mini modeli karşımıza 120 hz ekran yenileme teknolojisi ile çıkacaksa ekranın yapısı da değişecek gibi duruyor. Bu değişikliği normal iPad ve iPad Air modellerine bile görmedik. Bu hamle gerçekleşirse gerçekten oyunun kuralları değişir.

Piyasada olan son nesil iPad modelleri (iPad Pro hariç) yeni renk seçenekleri ile karşımıza geldi. Bu sebepten dolayı küçük ekran boyutuna sahip iPad modeli de karşımıza güzel yeni renk seçenekleriyle gelirse hiç şaşırmam.

Donanım

Mevcut iPad mini modeli 64 GB saklama alanı seçeneğe ile başlıyor. Artan veri boyutları nedeniyle ben normalde bunun 128 olması gerektiğini savunan taraftayım. Ancak şunu da bilincindeyim Apple daha çok 256 GB depolama birimine sahip modelin satılmasını istediği için 128’lik bir seçeneği karşınıza getirmiyor. iPhone modellerinde bu durumu aştık. En küçük saklama alanına sahip iPhone modeli 128 GB olarak karşımıza çıkıyor. Umarım bu durum küçük ekran boyutlu iPad modelinde de karşımıza çıkar.

iPad mini altı karşımıza A 15 Bionic chip ile geliyor. A16 Bionic çip iPhone 14 pro modelinde karşımıza çıkan bir çip. Bu çipin veya A17 Bionic çipin yeni iPad mini modelinde kullanılacağını düşünüyorum. A18 Bionic kullanılırsa performans açısından bu cihaz çok üst seviyelerde olur ve fiyat düşük tutulamaz. M1’den hiç bahsetmiyorum bile. Aslında kullanılacak olan çipi cihazın ne zaman tanıtılacağı belirleyecek. Eğer cihaz bu yıl tanıtılacaksa A16 seneye ise A17 Bionic ile gelecektir.

iPad Mini 7 Ne zaman tanıtılacak?

Elimizde resmi bir bilgi olmadığı için atış serbest diye düşünüyorum. Eylül ayı iPad mini cihazları için çok kritik bir ay. Genellikle iPad mini tanıtımları Eylül ayında gerçekleşiyor. Bu sebepten dolayı bence bir iPad mini tanıtımı olacaksa bu tanıtım gene Eylül ayında olacaktır. Buradaki asıl soru şu: iPad mini 7 bu yıl mı tanıtılacak yoksa önümüzdeki yıl mi tanıtılacak?

Baktığımız zaman 5. nesil iPad mini modelinde Apple A12 Bionic çip bulunuyor. 6. nesil iPad mini’de ise A15 Bionic çip bulunuyor. Eylül ayında muhtemelen Apple karşımıza yeni iPhone modellerinin en üst seviyesinde A17 Bionic chip ile gelecektir. A15 ile A17 çipleri arasındaki performans farkı çok artmış olacaktır ancak bir önceki iPad mini ile farkın 3 nesil olmasından dolayı ben bu sene 7. nesil iPad mini beklemiyorum.

Video

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir