Flutter Kurulumu ve İlk Projeyi Oluşturma

Dart programlama dilini anlattığım yazımda söz verdiğim gibi Flutter yazılarıma başlıyorum. Dart hakkında bir bilginiz yok ise ve direk Flutter’a başlayacaksanız en azından bir ön bilgi olması adına Dart Programlama Dili Nedir ve Nerede Kullanılır ? başlıklı yazımı okumanızı öneriyorum. Flutter hakkında daha fazla bilgi edinmek için Erdi Uçar’ın Flutter Nedir? Neden Flutter kullanmalıyım? başlıklı makalesini okumanızı öneririm. Flutter kullanarak uygulama geliştirmeye başlayacaksanız öncelikle kullanmakta olduğunuz cihaza başarılı bir şekilde Flutter kurulumu yapmanız gerekmektedir. Maalesef ileri – ileri diyerek kurulan kolay bir kurulumu yoktur.

Flutter Kurulumu İlk Aşaması SDK İndirmek

Windows işletim sistemi bir cihaza Flutter kurmak istiyorsanız dostum Erdi Uçar’ın Flutter Windows kurulum yazısına sizi yönlendirmek isterim.

Mac OS X işletim sistemine Flutter kurulumu yapmanın birden çok yöntemi bulunmaktadır. Ben size pek az bilinen ancak bana göre en kolay yöntemi anlatacağım.

  1. Terminal uygulamasını açalım.
  2. git clone -b beta https://github.com/flutter/flutter.git yazıp entera basarak komutu çalıştırın. Şu anda SDK cihazınıza inmektedir. Bu işlem internet hızınıza göre değişmektedir.
  3. export PATH=$PWD/flutter/bin:$PATH  yazıp entera basarak komutu çalıştırın.
  4. flutter doctor yazın ve gerekli yönergeleri izleyin. Bu yönergeler muhtemelen Flutter’ın güncellenmesi olacaktır. Bu da tek satır komut ile olacaktır. Ardından Android Studio ve Xcode ile ilgili hatalar alabilirsiniz. Bunları da nasıl çözeceğinizi doktor size söyleyecektir.

Flutter Doctor komutu size Flutter’ın sağlıklı çalışabilmesi için izlemeniz gereken adımları söyleyecektir. Benim önerebileceğim ilk 2 adım Android Studio ve Xcode indirip her ikisinde de boş bir proje oluşturup derlemek olacaktır.

Flutter Geliştirmek İçin IntelliJ IDEA Öneririm

Hangi işletim sistemi olursa olsun ide kullanarak geliştirmenizi öneriyorum. Bunun nedenini veya idenin ne olduğunu bilmiyorsanız IDE Nedir, Kimler IDE Kullanır, IDE Neden Kullanılır başlıklı yazımı okumanızı öneririm. Flutter kullanarak uygulama geliştirceklere IntelliJ IDEA kullanmalarını öneririm. Bahsettiğim uygulamayı bu adresten indirebilirsiniz. Yazımın devamında IntelliJ indirmiş ve kurmuşsunuz olarak kabul ederek devam ediyorum.

IntelliJ IDEA Flutter Plugin

IntelliJ IDEA programını açtıktan sonra Configure > Plugins yolunu izleyerek eklentiler penceresini açmanız gerekmektedir. Marketplace kısmından Dart ve Flutter eklentilerini idenize yükleyin. IntelliJ IDEA programını yeniden başlattıktan sonra ilk Flutter projenizi oluşturabilirsiniz.

İlk Projeyi Oluşturmak

IntelliJ IDEA programını açtıktan sonra Create New Project diyip açılan ekranda sol taraftan Flutter şablonunu seçip indirip çıkartmış olduğunuz SDK dosyasının yolunu göstermelisiniz.
Oluşturacağınız projeye ait proje adı ve açıklama bilgilerini giriniz. Çeşitli sebeplerden dolayı native dillere müdahale etmeniz gerekebiliyor o yüzden kendinize yakın hissettiğiniz dilleri seçmenizi öneririm.
Karşınıza Flutter’ın örnek uygulaması açılacaktır. Sol yukarıda bulunan yeşil build tuşuna basın. Eğer uygulamanız seçtiğiniz cihazda başarılı bir şekilde çalışırsa işlem tamamdır
Flutter Örnek Uygulama Android
Açılan örnek projenin Android cihaza ait ekran görüntüsü
Açılan projenin iPhone’dan alınmış ekran görüntüsü

Bir sonraki yazımda örnek uygulamadaki kodları inceleyeceğim. Bu sayede biraz Flutter terminolojisine giriş yapmış olacağız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir