Dart Programlama Dili Nedir ve Nerede Kullanılır ?

Dart programlama dili Google tarafından geliştirilmekte olan başarılı bir programlama dilidir. Bu yazıyı yazarken işin açıkçası pek objektif olamayacağım o yüzden dilerseniz şimdi yazının devamını okumadan kapatabilirsiniz. Benim gözümde Dart, JavaScript’in yerini almak için oluşturulmaya başlandı teorisi vardır. Bu teorim ne kadar doğru bilemiyorum ancak JavaScript sevmeyen biri olarak Google’dan böyle bir atak gelince elbette desteklerim. JavaScript’i neden mi sevmiyorum ? Bu sorunun cevabı için kısa bir okuma molası için sizi hemen JavaScript Sevmiyorum Çünkü Fazla Rahat başlıklı yazımıza alalım.

Biraz Daha Dart’tan Bahsetsene Bize

JavaScript’e olan sevgimi anlattığım yazıdan herkes döndüyse ya da bizene kardeş sen devam et diyenler de buradaysa konuyu Dart’a geri getiriyorum. Client yani istemci taraflı bir dildir. Sunucularda yani serverda herhangi bir işlem yapmaz. Hızlı ve stabil uygulamaları hedefleyen Dart programlama dili platform bağımsız çalışabilmektedir. Dart programlama dili aynı zamanda açık kaynak kodlu olduğu için siz de geliştirebilir ve arkaplan kodlarına bakabilirsiniz. Bu programlama diline ait en sevdiğim özellik asenkron olayına çok büyük önem vermektedir. Aynı zamanda birden çok işlem yapabiliyor ve kullanıcı arayüzünün donmasını engelliyor. İşlemlerden herhangi biri bittiği zaman kullanıcı arayüzünü otomatik yeniliyor. Hot reload özelliği sayesinde kodda yapmış olduğunuz değişiklik anında arayüze aktarılmaktadır.

Dart Programlama Dilinin Hedefi Web ve Mobil

JavaScript’i hedef alıyor dedim diye hemen web programlamaya Dart’ın göz diktiğini anlamışsınızdır. Mobil de webden dolayı diyebilirsiniz ancak bir çok kişi (benim gibi) Dart’ı Flutter’dan dolayı duymuştur. Flutter, Google tarafından geliştirilmiş olan cross platform yani hem Android hem de iOS işletim sisteminde çalışan mobil uygulamalar yapmanızı sağlayan bir tool / frameworktür. Kullanıcı arayüzünde Flutter kodlarının hakim olurken arkaplanda Dart programlama diline ait kodlar hakimdir. Ben de ilerki yazılarımda Flutter’a daha çok yer vermeyi hatta sizinle Flutter kullanarak bir proje geliştirmeyi bile düşünüyorum.

Her ne kadar söylemek istemesem de Dart programlama dili JavaScript’i geçemeyecek hatta rakip bile olamayacağı maalesef doğrudur.

Dart hakkında daha fazla bilgi almak istiyorsanız bloğumuzu takipte kalabilirsiniz. Tabi senin keyfini mi bekleyeceğiz derseniz de hemen sizi Dart’ın kendi web sitesine yönlendireyim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir