iPhone Sahte Batarya Takılmasını Engellemek İstiyor

iphone sahte batarya

2 yıl boyunca aktif bir şekilde iPhone cihazınızı kullanırsanız 2 yıl sonrasında fark edeceksiniz ki cihazın bataryası eskisi kadar dayanmıyor. Bu durum uzun vadeli cihaz kullanıcılarının hepsini çok üzüyor. Cihazın bataryası eğer 2 yıl içerisinde bu hale gelirse ve garantili bir cihaz kullanıcıysanız çok şanslısınız. Ancak bu durum genelde 2 yıl dolduktan hemen sonra oluşacak şekilde ayarlandığı için garantiden faydalanmanız pek mümkün olmuyor. Bataryanızı değiştirmeye karar verirseniz iPhone sahte batarya ile mücadele olayını hatırlamanız gerekecektir.

iPhone Batarya Değişimi Tehlikeli Bir İşlemdir

iPhone 7 ve sonrası modellerde IPXX sertifikaları bulunduğundan dolayı batarya değişimi bana göre tehlikeli geliyor. Ülkemizde eğer iPhone cihazını servise götürürseniz parça değişimi yapmak yerine cihaz değişimi yapıldığını zaten biliyoruz. Ancak iPhone cihazınızı dışarıda bir yere servise götürürseniz cihaz değişimi büyük bir hayal olup parça değişimi yapılıyor. Burada yapılan işlem yapanın işçilik kalitesine kalıyor. Cihazın içi bir defa açıldıktan sonra ben o cihazdan pek hayır geldiğini görmedim. iPhone 6 zamanında TouchIDler bozulurdu, tuşlar basmamaya başlardı ya da yakın tarihte telefonun başka bir yeri bozulurdu. IPXX sertifikalı cihazlarda da bu sertifikayı iptal etmek gibi bir şey bana göre bu işlem. Her ne kadar içini iyi kapattım silikon sıktım dense de bana göre bu işlem sonucu pek başarılı olunamaz, en azından ben güvenemem.

iPhone Sahte Batarya TI Çip İle Fark Ediliyor

iPhone’a sahte bir batarya takıldığını iPhone anlayabiliyor. TI ismindeki bir çip sayesinde cihaz üzerinde bulunan batarya orjinal mi değil mi hemen anlaşılıyor. Apple artık sahte batarya takıldıktan sonra çeşitli özellikleri devre dışı bırakmak istiyor ve size uyarıda bulunmak istiyor. Bunu yapmasındaki en temel sebep sahte bataryaya hiç bir zaman güven olmamasıdır. Her an bu batarya size veya cihazınıza zarar verebilir. Evet, çok doğru. İçeriğini ve yapısını bilmediğimiz bir parçaya ne kadar güvenebiliriz ki? Apple da cihaza yapılan bu müdahalenin cihazı garanti dışı bırakacağını söylüyor. Doğru bir hamle ancak Apple gerçekten bizim sağlığımızı mı düşünüyor kendisine açılacak boş davaları mı yoksa orijinal bataryaları olması gerekenden 3 – 4 kat pahalıya satmayı mı yoksa piyasada tek olmayı mı düşünüyor? Sonuçta 2 yıl garantili modifiyeli (daha büyük kapasitesli) kaliteli bataryalar bulunuyor.

KAYNAK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir