Flutter State Nedir Widget Nedir Stateful Nedir?

Flutter’a beraber yavaşça başladık madem o zaman Flutter için bana göre en önemli kavramlardan birisine değinebiliriz. Bu kavramın doğru bir şekilde oturması gerçekten çok önemlidir. State kavramı, stateful widget ve stateless widget kavramları Flutter’da başlangıç seviyesi için ilk iyi anlaşılması gereken kavramlardır. Flutter state yapısı doğru kurulmayan bir uygulama ileride büyük hatalara yol açabilir ve emeklerinizin çöp olmasına neden olabilir.

Flutter Widget Nedir?

Flutter’da her şey birer widgettır diyebiliriz. Modüler bir yapıya sahip olan Flutter’da kullandığınız her arayüz elemanı birer widgettır. Yeri geldiğinde widget içinde widget ve widgetlar oluşturabiliriz. Daha önceden yazılım geliştirdiyseniz Android ve Visual Studio tarafındaki karşılığı widgetın componenttir. Flutter’da bulunan tüm widgetlara Flutter’ın kendi katalog sayfasından ulaşabilirsiniz.

Flutter State

Flutter State Nedir ve Neden Çok Önemlidir?

State kavramını ele almaya sıra geldiyse artık uygulamamız kullanıcı ile interaktif bir şekilde etkileşime geçecektir diyebiliriz.State kavramı olmadan önce yapmış olabileceğiniz uygulama tek bir görüntüden ulaşacaktır. State uygulamanın bulunduğu durumu temsil etmektedir. Bu durum arkaplanda bir çok parametreye bağlıdır ancak kullanıcı tarafından sadece arayüz gözüktüğünden dolayı kısaca state ekranda görülen andır diyebiliriz. State değiştiği zaman ekranda görülen sayfa da değişecektir. State çok önemlidir çünkü ekranda nelerin değişeceğini doğru seçemezsek arkaplanda değişiklikler olacaktır ancak bunları ekranda göremeyeceğimiz için kullanıcı değişiklikleri fark edemeyecektir.

Stateful ve Stateless Widget Kavramları Nedir?

State kavramını anladığımıza göre bu stateful ve stateless widget kavramlarını anlamamız daha kolaylaşacaktır. Stateless widget aslında anlayacağınız üzere state özelliği olmayan widget demektir. State tam doğru olmasa da ekrandaki durum demek ise, ekranda durumu olmayan widget mı oluyor? Durumu olmayan demeyelim de durumu değişmeyen diyelim. Örneğin ekranın en tepesine uygulamanın adını yazdınız. İlerleyen süreçlerde bu yazı değişmeyecektir, bu demek oluyor ki bu yazı stateless bir text widgetı olabilir.

Stateless widgetı anladığımıza göre bunun tam tersi de statefull widgettır diyip ben ufaktan uzayayım…

Kaçmadım bir yere korkmayın ama çok kısa tanım ile yukarıdaki gibi devam edebiliriz. Ekran üzerinde görüntüsü yani durumu değişecek widgetlar statefull widgetlardır. Ekranda bulunan bir butona bastınız ve yeni bir ekran açtınız. Ekranı bulunduran en üst hiyerarşili widget değişecektir. İşte o değişen widget statefull widgettır.

KAYNAK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir