Eski iPhonelar’a Gelmeyen iOS 17 Özellikleri Nelerdir?

iOS 17 güncellemesi bir çoğumuza göre hafif kalmış olsa da çok fazla özellik ile birlikte geliyor. Ancak gelen iOS 17 yenilikleri tüm iPhone modellerine gelmiyor. Eski iPhone modellerine gelmeyen iOS 17 özellikleri nelerdir?

iPhone 11 ve öncesi:

FaceTime görüşmelerinde video efektleri bulunmaktadır. Reaksiyonlar ve Stüdyo ışığı efektleri bulunmamaktadır. Bu efektlere FaceTime’ı açtıktan sonra denetim merkezinden erişebilirsiniz. Unutmamak gerekiyor ki bu efektler 3. parti görüntülü arama uygulamalarında da geliştiriciler uygulamalarına bu apiları implemente ettikçe gelecektir.

Bu efektlerin eski iPhonelar’da olmamasının nedeni şüphesiz görüntü işlemede çok fazla güç gerekiyor olmasıdır.

iOS 17 Özellikleri

Lidar Sensörü Olmayan iPhone Modelleri:

Point and Speak özelliği kamerayı kullanarak size göstermiş olduğunuz yazıları okuyup bilgi vermesi özelliğidir. Erişebilirlik menüsü altında ele alabileceğimiz bu özellik sadece lidar sensörlü iPhone modellerine olacaktır. Bu arada bu özellik henüz iOS 17 işletim sistemine gelmedi. Bu yılın sonlarına doğru gelecektir.

Kişisel ses yaratma özelliği sadece iPhone 12 ve üzeri iPhone modellerinde bulunmaktadır. Bu özellik sayesinde iPhone yapay zeka kullanarak sizin sesinizi tanır. Yaklaşık 15 dakikalık bir metin okuma işlemi sonrasında iPhone sizin sesinizi kullanarak çeşitli işlemler yapabilmektedir.

Beklemede özelliği Always On Display özelliğini destekleyen iPhone modellerinde daimi olarak çalışmaktadır. Eğer Always On Display özelliği olmayan bir iPhone modeline sahipseniz bu özellik sizin için sadece 15 saniye boyunca çalışacaktır. Ekranda görüntüyü yeniden görmek isterseniz ekrana dokunmanız gerekecektir.

Video

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir