Bedelli Askerlik Başvuru Kılavuzu – Resimli Anlatım 2

Bedelli askerlik başvuru sürecinin ikinci bölümünü bu yazıda anlatacağım. Birinci bölümde bedelli ücretini ödemeden önce E-Devlet üzerinden yapılması gerekilen adımları anlatmıştım. Bedelli askerlik başvuru kılavuzu kapsamında ilk yapmanız gereken bir önceki adımda belirtmiş olduğum bankalara gidip ödeme yapmanızdır.

Bedelli Askerlik Başvuru Kılavuzu Adımları

Bankaya ödeme yaptıktan bir süre sonra bu adımlar sistemde sizin için aktif hale gelecektir. Bende bu süre yaklaşık 1 saat kadar sürdü. E-Devlet üzerinden Asal Bedelli Askerlik sayfasını veya Asal Askerlik Hizmetleri Sıralaması sayfasını açalım. Bu sayfa sonrası karşınıza ödeme bekleniyor yazıp banka bilgileri çıkıyorsa henüz ödemenizin sonucu sisteme yansımamış demektir. Lütfen bir süre daha bekleyin. Aksi bir durumda askerlik şubesi ile görüşmenizi öneririm.

bedelli askerlik nasıl başvurulur

Eğer sayfayı açtığınızda karşınıza yukarıdaki gibi bir ekran geliyorsa ödemeniz sisteme yansımız demektir. Yukarıdaki açıklamayı okuduktan sonra okudum ve kabul ediyorum seçeneğini işaretleyerek Devam Et butonuna basabilirsiniz.

bedelli askerlik ödeme

Karşınıza size ait IBAN numarası girebileceğiniz bir sayfa gelecektir. Bu sayfaya IBAN numarası girmenizin sebebi bedelli askerlik çıkmaması durumunda yatırdığınız paranın geri iadesi içindir. İlk yazıda bunun için şube seçmiştik şimdi ise banka bilgisi giriyoruz. Nasıl bir yol izlenecek henüz onu bilmiyorum. Ancak biz buraya IBAN numaramızı girelim ve bedelli askerlik kayıt işlemleri için Devam Et butonuna basalım.

doktor bedelli askerlik

Sağlık Bakanlığı kayıtlarına göre doktor olup olmadığımız kontrolü sistem tarafından yapılmaktadır.

öğretmen bedelli askerlik

Milli Eğitim Bakanlığı kayıtlarına göre öğretmen olup olmadığımız kontrolü sistem tarafından yapılmaktadır. Bu kontrollerin tam olarak neden yapıldığını bilmiyorum. Sadece zorunlu görev ile ilgili bir alakası olabilir gibi bir tahminim var.

komando askerlik başvurusu

Komanda olma tercihimiz ile ilgili bir soru karşımıza geliyor. Bunu istediğiniz gibi cevaplayabilirsiniz.

bilgisayar mühendisi bedelli askerlik

Eğitim durumunuzu belirlemek açısından en son mezun olduğunuz okulun bilgileri karşınıza gelmektedir.

askerlik tercih işlemleri

Askerlik tercihlerinizi bu ekrandan seçebilirsiniz.

bedelli askerlik sıralama

Bu ve takip eden aşamalarda işin açıkçası biraz güldüm. Kendimi sanki üniversite sınavından çıkmışım da tercih yapıyormuşum gibi hissettim. İşin açıkçası bu his beni güvende de hissettirdi. Sonuçta bildiğim ve aşikar olduğum bir durum. Askerlik gibi ciddi bir konunun tercihe dayalı olması ve sistemin kolay kullanılabilmesi çok güzel.

Burada askerlik için tercihlerimizi belirliyoruz. En üste bedelli zaten varsayılan olarak gelmektedir. Tahmin ediyorum ki bedelli çıkmaz ise askerlik yapmak isteyenler bu tercihlere göre askerliklerini tamamlayacaktır.

sevk tercih sıralaması

Bedelli askerliğe hangi sevk döneminde gitmek istediğinizi tercih edebilirsiniz. Tabiki bu tercih sadece bir sıralamadan ibarettir ve ihtiyaçlar doğrultusu ve tercihleriniz dikkate alınarak gidiş tarihiniz oluşacaktır.

Tıpkı bedelli için sevk dönemi tercihi yaptığımız gibi diğer 3 askerlik tipi için de sevk dönemlerinin tercih sıralamasını yapmanız gerekmektedir.

bedelli askerlik başvuru rehberi

Bedelli Askerlik Başvurusu Tamamlama

Sevk dönemi tercih sıralamanız bittikten sonra karşınıza bir önizleme sayfası gelecektir. Cevaplamış olduğunuz tüm sorular bu sayfada gözükecektir. Burada bir hata olduğunu düşünüyorsanız geriye dönüp soruya verdiğiniz cevabı güncelleyebilirsiniz.

Kaydet dedikten sonra başvurunuz sisteme işlenecektir. Başvurularım butonuna basarak başvurunuzu güncelleyebilirsiniz.

Bu işlemleri bitirdikten sonra kura tarihini beklemek dışında bir işiniz kalmayacaktır. Kura çekimi sonrası bedelli askerlik size çıkmış mı, çıktıysa neresi çıkmış öğrenebileceksiniz.

Hayırlı teskereler…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir