Apple’ın Web Sitesinden Mac Siparişi Vermek ve Bekleme Süreci

Mac ailesinin bir üyesini satın almaya kalktıysanız ilk olarak fiyat araştırması yapacağınızı düşünüyorum. Eğer bir kampanya yakaladıysanız doğal olarak Apple’ın web sitesini tercih etmek isteyeceksinizdir. Ancak Apple’ın web sitesinden Mac siparişi vermek biraz beklemenize neden olabilir.

Türkiye’de malum Apple marka cihazların fiyatları bir hayli yüksek. Bu sebepten dolayı Apple ülkemizde pek cihaz stoklamıyor. Tabi bunun bir diğer nedeni de cihazların ülkemizde depolama masrafı da olabilir.

Apple’ın kendi web sitesinde bir Mac cihazı alıp bu cihazı özelleştirdiğiniz zaman cihazın ortalama teslimat süresi artıyor. Biz 6 Mart 2023 tarihinde bir MacBook Air siparişi verdik. Bu cihazı biraz özelleştirdik. M2 çipli bu cihazı 10 GPU, 16 RAM ve 512 olarak seçtik. Bu cihaz için Apple’ın bize vermiş olduğu tahmini teslimat tarihi 24-28 Mart 2023 oldu.

Apple Sitesinden Mac Siparişi Vermek

Cihazın siparişinin işlenme süreci Apple’da başladı. Bu başlangıç sonrasında cihazın Apple tesisinden ayrılması 3 gün sürdü. Sonrasında cihaz Çin’den kargoya verildi. Evet, cihaz Amerika’dan değil MacBook Air’ın üretim yeri olan Çin’den UPS’e kargoya verildi.

Cihaz ilk olarak Çin’de bir aktarma aldı. Sonra Kore’ye geçti ve ardından Almanya’ya geçti. Almanya’dan sonra cihaz ülkemize geldi ve bu süreç bence gayet hızlı oldu. Ancak cihazın elime ulaşmadan önce ülkemizde geçirdiği süre bana biraz fazla geldi.

13 Mart 2023 tarihinde Koeln, Almanya’dan cihaz ayrıldı ve gene 13 Mart tarihinde İstanbul, Türkiye’deki UPS tesisine paket vardı. Bundan sonra 7 aşağıdaki açıklamayı ekranda gördük:

Paketinizin UPS dışında bir gümrük müşavirliğinden çıkışı bekleniyor. Ek bilgi için gümrük müşavirliğini arayın. / Paket gümrükleme acentesinde son bırakma bekliyor.

Bu yazıyı gördüğümde ilk olarak UPS’i aradım ve paketin gümrükte olduğunu bana belirttiler. Bu paket ile ilgili daha fazla bilgi alabilmem için Apple’ı aramamı söylediler. Ben de Apple’ı aradım ve Apple’daki çalışan ürünün yasal olarak 1 hafta gümrükte kalması gerektiğini bu süreç içerisinde ürünün gümrükleme işlemlerinin yürütüldüğünü belirtti.

Gerçekten Apple’da çalışan ablamızın dediği gibi de oldu. Cihaz 1 hafta gümrükte kaldıktan sonra 21 Mart 2023 tarihinde İstanbul tesisten ayrıldı şeklinde kargoya hareket girildi. 22 Mart 2023 tarihinde de MacBook teslim edildi.

Genel olarak sipariş süreci hızlı ilerliyor. Özellikle de UPS kargo sayesinde taşıma ve iller arası aktarım çok başarılı oluyor. Ancak cihazın gümrükte 1 hafta beklemesi biraz üzüyor. Apple’ın web sitesinde 24-28 Mart tarihleri arasında teslim deniyordu ve cihaz bu tarihlerden önce elimize ulaştı ancak gene de siz siz olun Apple’ın web sitesinde konfigüre ettiğiniz bir MacBook’u satın alırken bir daha düşünün.

Video

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir