iOS 17 Geliyor – iOS 17 Özellikleri Neler Olacak?

Her yıl olduğu gibi Apple, WWDC etkinliğinde karşımıza iOS işletim sisteminin yeni sürümünü çıkaraktır. Haziran ayında gerçekleşen bu etkinlik sonrası iOS 17 Beta sürümleri yayınlanmaya başlayacak. Peki muhtemel iOS 17 özellikleri nelerdir?

Bu yıl Apple tarafından sanal gerçeklik gözlüğü tanımı da bekleniyor. Bu şekilde büyük bir cihaz ile birlikte iOS 17 kendisini aşacağı söyleniyor. Bir çok konuda iOS 17 karşımıza alışılmışın dışında çıkabilir.

Arama Kaydetme

Bir çoğunuz tarafından iOS işletim sistemine gömülü çağrı kaydı uygulaması gelsin isteniyor. Ancak bu özellik bana sorarsanız uzunca bir süre iPhone’a gelmeyecektir. Biliyorum bu özellik bir çok Android cihazda var ancak Apple, çağrıların kaydedilmesindeki ülkeler arası farklı olan yasal yükümlülükleri göze alacak bir firma değil. Bu sebepten dolayı ben bu özelliğin iOS 17 ile geleceğini hiç düşünmüyorum. Bu işlem için 3. parti uygulamaları kullanmanızı öneriyorum.

iMessage

Apple’ın anlık mesajlaşma platformu iMessage iOS 17 ile birlikte yeni özelliklere kavuşacaktır. İlk olarak arayüz tasarımında biraz farklılık bekliyorum. Bu yenilikler ana ekranın tasarımında da olabilir mesajlaşma baloncuklarında da olabilir. Bunun yanında Sohbet Odaları ya da Topluluk tarzı bir özelliğin iMessage’e eklenmesi de beni şaşırtmaz.

Apple’ın sanal gerçeklik gözlüğü nedeniyle iMessage’da bulunan mesajlaşmaya sanal gerçeklik ile bağlantılı eklemeler de yapılabilir.

Elveda Hey Siri

Hey Siri dediğinizde Siri sizi dinlemeye başlıyor değil mi? Appe çok riskli bir hamle yaparak sadece Siri dediğinizde Siri’nin sizi dinlemesini sağlamak üzerine çalışıyor. Buradaki risk şurada başlıyor: Siri’den bahsettiğinizi sesli asistanın anlaması ya da ona seslendiğinizi anlaması ya da Siri deyip ona bir şey söylemediğinizi anlaması gerçekten çok zor.

iOS 17 Özellikleri Neler?

Siri Yapay Zekaya Yenildi

Siri ilk tanıtıldığında gerçekten çok ses getirmişti. Döneminin sesli asistanlarından çok daha iyi şeyler yapabiliyordu. Ancak ChatGPT gibi yapay zekayı kullanan yardımcılara Siri kesinlikle yenik düştü. Siri’nin özelliklerinde bir iyileştirmeye gitmek ya da ufak çaplı da olsa yapay zeka / makine öğrenmesi gibi özellikleri katmak hiç fena olmaz.

Kilit Ekranına Eklemeler

iOS 16 güncellemesi ile iPhone kilit ekranı bir hayli özelleştirilebilir oldu. Ancak bu kadar özelleştirme yetiyor mu? Sol alt ve sağ altta bulunan kısayolları değiştirebilmek istiyorum. Bu çok zor bir işlem olmasa gerek! Apple, bu özelliği umarım iOS 17 ile getirir.

Kilit ekranına eklenen araç takımları çok da işlevsel değiller. Sadece veri gösterebiliyorlar. Araç takımının üzerine basınca bir de bir uygulamanın açılması sağlanmış. Ancak bu araç takımlarının interaktif olmasını ben bekliyorum. Hazır iOS 16 ile birlikte live acitvity özelliği de gelmişken bence bu işlem yapılabilir.

Bunu getirmese bile kesinlikle yeni duvar kağıtları gelecektir.

Sanal Gerçeklik Gözlüğü

Beklendiği gibi Apple’ın sanal gerçeklik gözlüğü tanıtılırsa iPhone’a tıpkı Watch uygulaması gibi bu akıllı gözlüğü kontrol eden bir uygulamanın gelmesini bekliyorum. Bu uygulama tabiki de silinebilir olacaktır ancak güncelleme sonrası FreeForm gibi tüm kullanıcıların telefonuna indirilmiş olacaktır. Aynı zamanda sanal gerçeklik gözlüğü ile etkileşimli çalışan bazı özellikler iOS işletim sistemine eklenebilir.

3. Parti Uygulama Mağazaları

Bildiğiniz üzere Apple’ın iPhone’da USB-C kullanması Avrupa Birliği tarafından dayatılıyor. Tıpkı bu işlem gibi Apple’a 3. parti uygulama mağazalarının iPhone’a indirilmesinin önünü açması isteniyor. Bu hamleyi Apple pek yapmak istemese de dayatma gereği 2024 itibariyle bu özelliğin yapılmış olması gerekiyor. Bu sebepten dolayı bence iOS 17 ile bu özellik de gelecektir.

Dinamik Ada İyileştirmeleri

iPhone 14 ve 14 Pro serisinde bulunan dinamik ada ile ilgili bir kaç yenilik gelecektir. Çünkü iPhone 15 serisi karşımıza tamamen dinamik ada ile geliyor. Muhtemelen tüm bildirimlerin dinamik adada olması belki kilit ekranında daha işe yarar bir dinamik adanın ortaya çıkması gibi özellikler olabilir.

Yeni Kontrol Merkezi Tasarımı

Bir süredir Apple, kontrol merkezinde bir yenilik yapmıyor. Üstelik son Mac OS güncellemesinde de kontrol merkezi üzerinde bazı değişiklikler yapıldı. Ben bu sebepten dolayı iOS 17 ile birlikte iPhone kontrol merkezinde bazı değişiklikler bekliyorum. Muhtemelen bu değişiklikler de Mac OS’da olduğu gibi yeniden tasarlanan kontrol merkezi olacaktır.

iOS 17 Özellikleri Herkese Gelecek mi?

Ekranı İkiye Bölmek

Çok istenilen bir özellik. Ekranın bir kenarında farklı diğer kenarında farklı uygulamayı açabilmek. Samsung Galaxy S3 zamanından beri Samsung’da olan bir özellik. iPad’de bu özellik Split View adı ile bulunuyor. Apple inatla bu özelliği getirmiyor. Uygulamalar arası geçişin çok hızlı ve akıcı olduğunu söylüyorlar. Aynı zamanda ekranda birden fazla uygulamayı görmek kullanım kalitesini düşürürmüş. Bu açıklamalar sonrası ben iOS 17’de bu özelliği görebileceğimizi düşünmüyorum.

Birden Fazla Ekranlı Apple CarPlay

WWDC 2022 etkinliğinde Apple, CarPlay yazılımının birden fazla ekranı destekleyebildiğini göstermişti. Birden fazla ekranlı araçların sayısı da artıyor. Ben bu sebepten dolayı Apple CarPlay özelliğinde iyileştirmeler ve yeni eklemeler bekliyorum. Belki birden fazla ekran desteği belki CarPlay ekranı için araç takımı eklemek olabilir.

iOS 17 Destekleyen iPhone Modelleri

Apple’ın rutinine göre 2018 ve sonrasında tanıtılan iPhone modelleri iOS 17 destekleyecektir. Bu da iPhone XS ve sonrası iPhone modelleri demek oluyor. Tam liste şu şekilde:

 • iPhone XS
 • iPhone XS Max
 • iPhone XR
 • iPhone 11
 • iPhone 11 Pro
 • iPhone 11 Pro Max
 • iPhone 12 mini
 • iPhone 12
 • iPhone 12 Pro
 • iPhone 12 Pro Max
 • iPhone 13 mini
 • iPhone 13
 • iPhone 13 Pro
 • iPhone 13 Pro Max
 • iPhone 14
 • iPhone 14 Plus
 • iPhone 14 Pro
 • iPhone 14 Pro Max
 • iPhone SE 2
 • iPhone SE 3

Genellikle Apple, haziranın ilk haftasında bir geliştirici etkinliği düzenlemektedir. Bu etkinlik sırasında iOS işletim sisteminin yeni sürümünü tanıtır ve geliştirici beta sürümünü de yayınlar. Eylülded e tam sürüm olarak iOS işletim sisteminin tam sürümü yayınlanır. Benzer senaryo gerçekleşebilir.

Video

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir