Almanya 1 Milyon Şarj İstasyonu Kuracak

Çevremiz ve ekonomi için uzun vadede elektrikli arabaların kullanımı yaygınlaşacak. Bundan kaçamayız ve gelişmiş olan ülkelerin hedefleri arasında da bu yer alıyor. İçten yanmalı motorların yavaş yavaş kullanımdan kalkmasını isteyen ülkeler arasında Almanya da bulunuyor.

Almanya İçin Hedef 2030

Almanya başbakanı Angela Merkel, haftalık olarak düzenlemiş olduğu video yayınında bu sefer elektrikli otomobillere sıkça değindi. Geleceğin bu araçlarda olduğunu söyledi. 2030’a kadar içten yanmalı motorların kullanılmasının bırakılması ve elektrikli arabaların kullanımına başlanması gerektiğini dile getirdi.

2030’a kadar ülke içerisinde 1 milyon elektrikli şarj istasyonu kurulacağını söyledi. Bu sayede ülkedeki elektrikli araba altyapısı çok daha güçlü bir hale gelecektir. Her bir yeni şarj istasyonu sayesinde kullanıcıların içten yanmalı arabaları bırakmasında etkili olacağını dile getirdi.

Şu anda Almanya’da 21 bin adet elektrikli araba şarj istasyonu bulunuyor. Halk araba satın alımlarında eğer elektrikli araba alırsa 4 bin Euro, hybrid araba alırsa 3 bin Euro devlet desteği kazanıyor.

Ülkemizde sayıca çok az bulunan bu elektrikli otomobil şarj istasyonlarının arttırılması konusunda maalesef bu hassasiyeti göremiyorum. Zaten bu hassasiyeti görsek de fiyatların çok yüksek olması ve halkımızın henüz buna hazır olmadığı için maalesef geride kalacağız diye düşünüyorum. Ülkemizdeki elektrikli araba konusunda yazmış olduğu hazır mıyız konulu yazıyı okumanızı tavsiye ederim.

Umarım ülkemiz de bu konuda çok hızlı adımlar atar ve dünyaya örnek oluruz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir