iPhone Güncelleme Sonrası Pil Sağlığı Neden Düşer ?

iPhone Güncelleme sonrası pil sağlığı neden düşer son derece fazla aldığım diğer bir sorudur. Bu soruyla ilgili bir video çekmeyi çok fazla geciktirdim çünkü benim iPhone pil sağlığına bakış açım bir çok kişininkinden farklı. Sırf olaylara olan bu bakış açım nedeniyle abone sayımda bir düşüş olabilir ya da bu videoyu beğenmeyen çok olacak bunun farkındayım ancak artık bu soruyu cevaplamam gerekiyor çünkü çok fazla yorum olarak bu soru geliyor.

Apple’ın bazı davalar ve olaylar nedeniyle pil sağlığı göstergesini iPhone’a eklediğini biliyorum ancak bu rakamı iPhone’a ekleyerek neredeyse tüm iPhone kullanıcılarının psikolojisini bozdu özellikle de ülkemiz gibi iPhone’un ve pil değişiminin bir servet olduğu ülkelerde!

Bu sadece bir rakam! Arabanın değeri düşmesin diye kilometre sayacı artmasın mı? Herhangi bir ürünü alıp de jelatinlerini sökmeyelim mi? Biz ne yaparsak yapalım bu rakam düşecek hep 100 olarak kalamaz. Ama hızlı ama yavaş düşecek. Benim tercihim hayatı bu rakam endeksli yaşamayın. Bataryanız eskidiğinde orijinal Apple bataryasını Apple mağazasında değiştirin. Bu şekilde hala iPhone 8 Plus kullanıp da çok mutlu olan tanıdıklarım var.

iPhone Güncelleme Sonrası Pil Sağlığı Neden Düşer

iOS güncellemesi tamamlandıktan sonra iPhone yazılımsal olarak bazı denetleyicileri, kontrol uygulamalarını ve bakım scriptlerini çalıştırır. Çalışan bu eklentilerden bir tanesi de iPhone’daki bataryayla ilgilidir. Bu eklenti iPhone’un pil sağlığını yeniden hesaplar. Bataryanın ne kadar eski olduğunu, kaç defa pil döngüsünü tamamladığını ve batarya sağlığındaki yüzdesel gösterge doğru mu diye kontrol eder. Eğer bu checkup işlemi sonrası ortaya çıkan değer ile ayarlarda bulunan gösterge uyuşmuyor ise ayarlarda bulunan göstergeyi bu script güncellemektedir. Güncelleme işlemi bazen anlık olmaktadır bazen de güncelleme işleminin ardındaki bir kaç günde olmaktadır.

Günlük kullanım sırasında pil sağlığı bu kadar genel kapsamlı olarak kontrol edilmediği için ayarlarda bulunan batarya sağlığı her zaman doğru göstermemektedir. Pil sağlığını kontrol eden bu scriptler sadece güncelleme sonrası çalıştığı için de Apple, güncellemeler ile batarya sağlığını öldürüyor şeklinde bir bilgi doğuyor. Ancak bu doğru bir bakış açısı değildir.

Güncelleme sonrası pil sağlığının düşmesine sevinirim. Çünkü güncelleme öncesindeki yanlış rakam ile kendimi kandıracağıma güncelleme sonrası düşük ancak gerçek rakamı görmek bence daha iyidir.

Ben iPhone’umu güncellemeyeyim böylelikle pil sağlığım düşmez diyen kitleye sesleniyorum. iPhone’un pil sağlığı siz güncelleme yapmasanız da düşecektir. Ancak güncelleme sonrasında çalışan yeniden hesaplama scriptleri çalışmadığı için bu kadar hızlı bir düşüş olmayabilir. Aslında bu kadar hızlı bir düşüş donanım boyutunda olacaktır ancak kullanıcı arayüzünde siz gerçek rakamı görmeyip kendinizi kandıracaksınız. Kendinizi kandırırken bir de güvenlik güncellemelerinden iPhone’unuzu mahrum bıraktığınız için hem telefonunuzu hem de kendinizi saldırganlara açık hedef yapıyorsunuz!

Eğer iPhone’un bataryasında herhangi bir bozukluk yok ise pil sağlığında yükselme olması imkansızdır!

Video

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir