Uygulama İkonu Değiştirmek – Android Uygulama Geliştirme 4

Android uygulamalarını geliştirmeye başlarken hepinizin de bildiği gibi uygulamalar hayata varsayılan ikon ile başlarlar. Android SDK sayesinde her uygulamanın başlangıçta ikonu aynıdır. Hepimizin bildiği o yeşil Android’dir. Uygulama ikonu değiştirmek tabiki de mümkündür. bu değişikliği isterseniz tanımlı olan clipartlar sayesinde yapabilirsiniz. İsterseniz bilgisayarınızda bulunan bir resim ile bu değişikliği yapabilirsiniz.

Uygulama İkonu Değiştirmek Adımları

Bu işlemi yapmak için bir çok yöntem bulunmaktadır. Ancak ben size hem kendi kullandığım hem de en pratik yol olan kısa yolu gösteceğim, umarım bu yol hoşunuza gider. Android Studio üzerinden app folderına farenin sağ tuşu ile tıklayın. Ardından New > Image Asset seçeneğine basın. Asset Type seçeneğini Image olarak seçin. Path bilgisinin yanında bulunan klasör işaretine basın. Ardından uygulama ikonu olarak seçmek istediğiniz resmi seçin.

android uygulama ikonu değiştirmek

Background Layer üzerinden png olarak bir resim seçmişseniz arkaplan hakkında ayarlamalar yapabilirsiniz. Bir resim ya da bir renk arkaplana koyabilirsiniz. Resize ve trim ayarları ile de oynamanızı tavsiye ederim.

Resim üzerinde düzenleme işlemleriniz bittikten sonra Next ve Finish butonlarına basabilirsiniz. Projeyi yeniden build ettiğiniz uygulama ikonunun değiştiğini göreceksiniz.

android app icon change

Bu şekilde uygulamanın ikonunu değiştirdiğiniz zaman uygulama ikonu her yerden değişecektir. Android cihazınızda kullandığınız arayüzünde uygulama ikonu değişecektir. Ayarlar menüsünde uygulama ikonu değişecektir. Görev yöneticisinde uygulama ikonu değişecektir.

Aynı zamanda seçmiş olduğunuz resmi Android Studio otomatik boyutlandırdığı için tüm ekran çözünürlüklerinde otomatik olarak kendisini yeniden boyutlandıracaktır.

KAYNAK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir