Sınıf Oluşturmak – Android Uygulama Geliştirme 9

Android uygulama geliştirme yazıları kapsamında uygulamamıza bir ListView ekledik. Bu ListView içerisinde bir listeyi göstermek hedefimiz. Bir de bu listeyi internetten elde etmemiz. Bu hayal doğrultusunda ilk adımlarımızı attık. Bu hedef doğrultusunda şimdiki adımımız sınıf oluşturmak.

Java Sınıf Oluşturmak

Liste içerisinde bir sınıftan türemiş elemanlarımız yer alacaktır. Ancak bu işlemi yapmadan önce bu elemanlar için sınıfı oluşturmak gerekiyor. Java programlama dilinde sınıf oluşturmayı ve oluşan sınıfı projeye eklemeyi beraberce yapalım.

Sınıfları proje içerisinde ayrı bir klasörde tutmanızda fayda vardır. Sınıfları belli bir kategorileme sistemine göre klasörleyebilirsiniz. Böylece uygulamanız çok daha SOLID kod yapısına uygun bir şekilde yazılmış olur.

java sınıf oluşturmak

Ben işin hızlanması için ana klasöre yeni sınıfı oluşturacağım. Sınıfı oluşturmak istediğiniz dosyanın üzerine farenin sağ tuşu ile basın ve ardından New > Java Class butonuna basın. Karşınıza çıkan pencereye sınıfın özelliklerini girdikten sonra OK tuşuna basın.

Açılan Java dosyasının içeriğini istediğiniz gibi doldurabilirsiniz. Ben Android uygulama geliştirme yazıları kapsamında ana sayfada bulunan liste elemanlarına uygun olması amacı ile doldurmaya çalışacağım.

Sınıf içerisinde oluşturacağınız değişkenleri private seviyesinde oluşturmanızı tavsiye ederim. Bu değişkenleri değiştiren setter ve değişkenleri alabileceğiniz getter fonksiyonlarını da oluşturmanızı öneririm. Tüm bunlar SOLID ve güvenlik amaçlıdır. Bunun nedenini ilerki yazılarda açıklayacağım.

Android uygulama geliştirme yazıları kapsamında geliştirdiğimiz uygulamanın tüm kodlarına projenin GitHub sayfasından ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir