iCloud Öncesi Kullanılan Şu Anda Unutulanlar Apple Servisleri

Apple sattığı cihazlardan para kazandığı kadar servisleri ile de para kazanan bir firma olmuştur. Son zamanlarda servisleri üzerinden elde ettiği gelir artmış olsa da her dönem Apple servisleri ile de para kazanan bir marka olmuştu.

iTools Nedir?

iCloud’un atası sayılabilecek iTools nedir? Bu servisi hiç kullanma fırsatınız oldu mu? Mac kullanıcıları için iTools içerisinde bir kaç internet servisi ve bulut depolaması barındırmaktadır. 2000 yılında bu servis Mac kullanıcıları için ücretsiz olarak yayınlandı. Mac kullanıcıları AppStore üzerinden ücretsiz bir şekilde bu servisi indirebiliyorlardı.

iTools İçeriği:

iCards: Mail ya da çeşitli uygulamalar üzerinde kullanabileceğiniz tebrik kartlarını barındıran servis.
iReview: İnternet üzerinde yayında olan popüler web siteler için yorumların bulunduğu hizmettir. İnternetin yeni kullanılmaya başlandığı günlerde özellikle ebeveynler için güzel bir servisti.
iDisk: Çevrimiçi bulut depolama hizmeti
KidSafe: Çocuklar için uygun olduğu düşünülen web sitelerin ve bazı internet aktivitelerinin bir alanda bulunduğu servistir.

Artan maliyetler ve çeşitli başka sebepler nedeniyle Apple, iTools’un ücretsiz olmamasına karar verdi ve hizmeti sonlandırdı.

Apple Servisleri

.mac Nedir?

2002 yılında iTools servisinin adı .mac olarak güncellenmişti. iTools içerisinde bulunan bütün hizmetleri kapsayan .mac 2 yeni özelliği de beraberinde getirmişti:

Backup: Kullanıcıların Mac cihazlarını iDisk’e yedeklemesine olanak sağlayan bir araç
McAfee: Mac bilgisayarlarda kullanılabilecek tam donanımlı McAfee antivirüs programı.

MobileMe Nedir?

2008 yılına gelindiğinde Apple bu hizmeti daha büyütmek istiyordu ve servisin adını mobileme olarak güncelledi. mobileme Apple’ın bu konseptteki diğer servislerine göre daha az Mac özel bir servisti. iPhone, iPod ve Windows cihazlarda da çalışan bir servisti.

iPhone’umu Bul özelliğinin ilk kullanıldığı servis mobileme’dir. mobileme içerisinde takvim, kişilerin listesi ve fotoğraf paylaşım aracı bulundurulan bir hizmetti. Aslında büyük bir potansiyele sahip olmasına rağmen çeşitli nedenlerden dolayı bu servis başarılı olamamıştı.

İlerleyen günlerde Steve Jobs çalışanlarına bir mail gönderdi. Bu mail içerisinde mobileme’nin çok hızlı bir şekilde piyasaya sunulduğu. İyi bir servis olmasına rağmen Apple standartlarını tam karşılamadığını söylemişti.

iCloud

2011 yılında mobileme servisleri ve daha fazla iCloud’a taşınmıştı. Kullanıcıların verileri belli araçlar ile kolayca iCloud’a taşınabiliyordu. 2012 yılında mobileme tamamen kullanılamaz hale gelmişti. iCloud ise kullanıcılara 5 GB ücretsiz bulut depolama veriyorken daha fazla depolama birimi isteyenlerden aylık ücret talep etmekteydi. 2018 yılında iCloud’u kullanan 850 milyon kullanıcı bulunmaktaydı.

Video

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir