2 Yeni Dolandırıcılık Sistemi ve iCloud Kilidi Nedir ?

Günümüz şartlarında neredeyse her Apple ürünü iCloud Etkinleştirme kilidi özelliğine sahiptir. Bu kilit bir çok Apple kullanıcısının hayatını kurtarırken bu kilidin işlevini tam olarak bilmediğimiz için bir çoğumuzun da başını ağrıtıyor. Apple ürünleri günümüzde 1 adet Apple kimliği ile ilişkilendiriliyor. Bu ilişkilendirme işlemi usulüne uygun bir şekilde kaldırılmadığında iCloud Kilidi nedir diye düşünmemize sebep oluyor.

iCloud Kilidi Nedir?

Apple ürünleri, Apple kimliklerine eşleştirilerek çalışmaktadır. Bu ne demek? Yeni bir Apple ürünü aldınız diyelim. Bu Apple ürününü etkinleştirdiğinizde bildiğiniz üzere cihazın garanti sayacı başlamaktadır. Bu işlemin ardından Apple kimliği ile ürüne giriş yaparsanız cihaz sizin Apple kimliğinize tanımlanır. Bu işlemin üstüne bir de iPhone’umu Bul ya da iPad’imi Bul gibi Apple’ın güvenlik için üretmiş olduğu iCloud uygulamalarından birisini açmışsanız (ki bence kesinlikle açmalısınız) artık cihaz tamamen size aittir.

Bu cihazı sıfırlamak istediğinizde cihaz kilidinin parolası size sorulmaktadır. Eğer cihazdaki iPhone’umu Bul özelliğini kapatmamış veya Apple kimliğinizden cihazı silmemişseniz cihazı sıfırladıktan sonra cihazın tanımlı olduğu Apple kimliğinin cihaz size şifresini sorar. Bu işlemi yaparken Apple kimliğinin adresini sansürler. Bu sansürleme işlemi de semboliktir. Sansür içerisindeki nokta sayısı kadar mail adresine karakter olacak diye bir kural yoktur.

Eğer cihaz sıfırlanmış ancak cihaza tanımlı Apple kimliğinin şifresini istiyorsa işe biz bu cihaza iCloud Kilidi uygulanmıştır diyoruz. Cihazı yeni satın aldıysanız cihazın çalıntı olma ihtimali vardır. Ya da eski sahibi iCloud kilidini unutarak cihazı sıfırlayıp da size vermiş demektir. Bu gibi durumların önüne geçebilmek için ikinci el iPhone alırken kontrol edilmesi gerekenler yazısına bakmayı unutmayın.

Apple şifremi unuttum ve cihazım iCloud kilitli kaldı ne yapabilirim diyorsanız bunun tek bir yasal çözümü var. Apple Destek ile iletişime geçmeniz gerekiyor. Eğer cihazın elinizde faturası varsa sizden cihazı ve faturayı isteyecekler. Sonrasında sizin için bir kaç sihirli işlem yaparak cihazın kilidini kaldıracaklar.

Bilmediğiniz Apple Kimlikleri ile Giriş Yapmayın

Herhangi bir Apple kimliği ile App Store ya da iTunes Store üzerinden satın alınan bir nesne farklı Apple cihazlarına aynı Apple kimliği ile ücretsiz bir şekilde indirilebilmektedir. Bu durumun bilincinde olan bazı kötü niyetli insanlar internette Apple kimliği mail bilgisi ve şifre bilgisi ile paylaşıyorlar. Bu bilgilerin altında da ilgili üyelik ile ücretsiz indirilebilecek uygulamaların listesini paylaşıyorlar. Tuzağın farkında olmayann bizler bu kullanıcı bilgilerini Apple cihazlarımıza ekliyoruz. Cihazlar bu kimliklerle eşleşince üyelik sahibi Apple kimliğinin şifresini değiştiriyor. bu işlemin ardından biz cihazı sıfırlamak istediğimizde iCloud kilidi nedeniyle cihazı sıfırladıktan sonra etkinleştiremiyoruz.

Ardından kimliğin sahibi bizden cihazdaki iCloud kilidini kaldırmak için para talep ediyor. Bilmediğiniz Apple kimliklerini sadece App Store için bile olsa giriş yapmayın!

iPhone’unuz Bulundu SMS Bildirimlerine İtibar Etmeyin

Umarım hiç başınıza gelmez ancak iPhone’unuz çalınırsa yapacağınız ilk şey iPhone’umu Bul sitesine girip ardından cihazın kayıp modunu açmak ve cihaz bulununca bildirim ver kısmını açmaktır. Bunu cihazınızı çalanlar da tahmin ettiği için yeni bir dolandırıcılık tezgahı hazırlamışlar aman dikkat edin.

Sizin iPhone’unuzu çalanlar cihaz içerisindeki sim kartı çıkartıyorlar ve sim karta ait numaraya bir sms gönderiyorlar. Bu sms içerisinde cihazınızın bulunduğunu ve konumu görmek için kullanabileceğiniz bir url paylaşılıyor. Bu url içerisinde Apple’ın web sitesinin tasarımına benzer bir iPhone’umu Bul web sitesi açılıyor. Bu sayfada Apple kimliğiniz ile oturum açmanız isteniliyor. Siz tüm masum duygularınız ile burada oturum açıyorsunuz ancak sonrasında iPhone’un konumunu göremiyorsunuz. Peki sonra ne oluyor? Dolandırıcılar sizin web siteye girmiş olduğunuz Apple kullanıcı bilgileri ile iPhone’un iCloud kilidini kaldırıyor. Geçmiş olsun artık iPhone tamamen sizin üyeliğinizden silindi.

Sizden rica ediyorum Apple’ın kendi iPhone’umu Bul web sitesi haricinde bir yere bu konu için giriş yapmayı denemeyin. Biliyorum o anki psikolojide bunun farkına varamıyorsunuz ancak bu tipte bir bildirim alırsanız sakin kafa ile kendi bilgisayarınızdan Apple’ın kendi web sitesine girerek konumu kontrol edin.

Video

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir