Porsche Cayenne Cabriolet – İyi Ki Prototip Olarak Kalmış

Bazı prototip modelleri görünce heyecanlanır ve mümkün olduğu kadar az değişim ile piyasaya sürülmesini isteriz. Maalesef Porsche Cayenne Cabriolet bu statüde bir prototip model olamamış. Porsche Cayenne şu günlerde 20. yaşını kutluyor. Geriye dönüp bir baktığımızda evet, hayatımıza güzel Cayenne modelleri girmiş ve bazıları da iyi ki üretilmemiş diyoruz.

Marka yetkilileri suv modelini tanıttıktan sonra geri gelen dönüşlerden mutluydu. Bu sebepten dolayı bu suv modelinin farklı versiyonları üzerinde çalışmaya başladılar. Bunlar; 3 sıra koltuklu geniş versiyonu, tek kapı coupe versiyonu ve şu anda görmüş olduğunuz cabriolet versiyonudur. Bu üçlüden marka cabriolet olan üzerinden ilerlemeye devam etti.

porsche cayenne cabriolet özellikleri

Porsche Cayenne Cabriolet Özellikleri

Cabriolet versiyonun ön tarafı normal versiyondan birebir alınmıştı. Şirket yetkililerinin burayla ilgili bir problemi yoktu ancak arka taraf çok kötüydü. Biraz Porsche Boxer tarzı duran arka tarafı tasarımcılar bir türlü şirket yetkililerine sevdiremiyordu. Bundan dolayı arka taraf için birden fazla tasarım prototipi oluşturulmuştu.

cayenne cabriolet

Arabanın tavanı gövde materyalinden değil de basitçe çıkarılabilen bir soft top bulunuyordu. Bu tipte tavan tercihleri arabayı daha karizmatik gösteriyor. 991 Targa’daki gibi bu tavan otomatik açılıp/kapanabilecekti. Otomobilin kapıları normalinden 20mm daha uzundu.

Neden Üretilmedi?

Suv trendinin yeni yeni alevlenmeye başladığı günlerdeydik. Bu günlerde kim cabriolet suv tercih edecekti? Suvler bile pazara yeni giriş yapıyorken bu tipte bir araba çok erken bir hamle olurdu. Range Rover Evoque Cabriolet modeli bile suv trendi başladıktan ne kadar sonra ortaya çıktı?

Bu şekilde bir otomobilin üretimi normal versiyona göre biraz daha maliyetli olacaktı. Bu maliyeti müşteriler kabul edip modeli tercih eder miydi? Ekonomik olarak bu şekilde bir hamle yapmak ne kadar mantıklıydı?

Bu araba güzel bir tasarıma sahip mi? Evet, arabanın ön yüzü güzel gözüküyor fakat bu ön yüz arka tarafla birleşince ortaya gerçekten güzel bir araba çıkmış mıydı? Size göre evet olabilir ancak marka yetkilileri bu konuda fikir ayrılığına düşmüşler.

İyi ki de bu model gerçeğe dönüşmemiş.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir