Aston Martin One 77 En İyi Tasarım Ödüllü Aston Martin

Markanın 2009-2012 yılları arasında üretmiş olduğu efsane tasarıma sahip modeldir. Bu otomobil birden fazla en iyi otomobil tasarım ödülüne sahip. Grand Tourer model ilk kez 2008 Paris Otomobil Fuarı’nda gösterildi. Tabii Aston Martin One 77, bu gösterimi sırasında modelin %90’ı tente ile kaplıydı. Arabanın tamamının ilk gösterimi ise 2009 baharında Cenevre Otomobil Fuarı’nda oldu. Bu model toplamda 77 adet üretilmiştir. Üretilen bu 77 model İngiltere’de 1,2 milyon £, Abd’de 1,9 milyon $’a satıldı.

aston martin one 77 lansmanı
Aston Martin’in mükemmel pazarlama stratejisi

Bu otomobil şüphesiz çok iyi bir pazarlama stratejisi ile pazarlandı. Tabi bu pazarlama stratejisinin tutmasındaki en büyük etken otomobilin çok iyi bir tasarıma sahip olmasıydı. Otomobilin üretim aşamaları bitmişti. Markanın çalışanları otomobilin sadece sağ ön farını gösterecek şekilde bir görseli paylaştılar. Otomobilin geri kalanı tamamen bir örtüyle kapalıydı. İşte bu fotoğraf sonrası 77 adetlik otomobilin hepsi satılmıştı.

Aston Martin One-77

Aston Martin One 77 Özellikleri

7312 cc büyüklüğünde V12 motor bulunuyor. Bu motor Cosworth dokunuşlarına sahiptir. 750hp beygir güç ve 750 nm tork üretebiliyor. 6 ileri otomatikleştirilmiş şanzımana sahip model karbon seramik disklere sahiptir. 3.5 saniyeden 0-100 km/h hızlanmasını tamamlayabiliyor. 355 km/h azami sürate çıkabilen bu özel otomobil 1.630 kilogram ağırlıktadır.

Aston Martin One-77 kazası
1’i gitti kaldı geriye 76 tane

Dünyada bu modelden 76 adet kaldı. Çünkü maalesef 77 modelden birisi bir kaza sonucu perte çıkmıştır. Bu model karbon fiber monokok gövde yapısı ve alüminyum dış cephesi yüzünden tamir edilemez bir hale geldi. Fabrika isterse bu modeli tabiki toparlar ancak bu masrafı sigorta firması karşılamaktansa arabayı perte çıkartmayı tercih etmiş. Artık bu arabanın adı Aston Martin One 76 oldu 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir