Region Kullanımı – Visual Studio İpuçları 1

Bana göre en başarılı IDE programlarından birisi olan Visual Studio için kısayollar ve bazı kullanım kolaylıkları yazısı kapsamında ilk olarak region kullanımı konusunu ele alacağım.

Region Kullanımı Ne İşe Yarar ?

Özellikle gereksiz yere uzamış ve sırası ile başka kategorilerde kodların bir arada bulunduğu sayfalarda region işinize yarayacaktır. Ben bu tarz kod sayfalarını farklı kod sınıflarına parçalamanızı öneririm ancak parçalayamıyorsanız ve uzun kodlar kafanızı karıştırıyorsa region sizin için büyük kolaylık sağlayacaktır.

Region sayesinde fonksiyon ve değişken fark etmeden kod bloklarınızı gruplayabilirsiniz. Grupladığınız kod bloklarını tıpkı fonksiyonlarda olduğu gibi küçültebilirsiniz.

Region oluşturmak için region alanının başlangıç yerine # işaretini koyup region kelimesini yazıp ardından adını ya da açıklamasını yazmanız gerekmektedir. Ad ya da açıklama isteğe bağlı olmakla beraber region kelimesi zorunlu olarak yazılmaktadır.

Region alanını kapatmak için #endregion yazmanız gerekmektedir. Bu işlemi yaptıktan sonra fark edeceğiniz üzere #region yazısının yanında tıpkı fonksiyonlarda olduğu gibi küçültme işareti gelecektir.

Region alanını küçülttüğünüz zaman fareyi bu alanın üzerine götürürseniz bir pencerecik içerisinde alan içindeki kodları size göstermektedir. Aynı zamanda alanı açarak da detaylıca kodlara bakabilirsiniz.

Buradan region dediğimiz alanı küçülterek sayfadaki kod miktarını azmış gibi gösterebilirsiniz. Bu işlem sayfadaki kod parçalarını bir birinden ayırmak için ya da uzun bir kod bloğu içerisinde bir kod bloğuna yoğunlaşmak için kullanılabilinir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir