JavaScript Sevmiyorum Çünkü Fazla Rahat

JavaScript günümüzde kendini ispatlamış başarılı bir programlama dilidir. Özellikle web dünyasında kullanılan bu dil aşırı dinamiktir. Web siteleri de dinamikleştiren yapıyı bu dil sağlar diyebiliriz. Bu cümleyi daha da açmak gerekirse web sayfalarını hareketlendiren, canlandıran kodlardır. Web sayfası yüklendikten sonra sayfa üzerinde sizden aldığı girdilere göre sayfanın değişmesini sağlamaktadır.

Bu Dinamiklik Beni Rahatsız Ediyor

Dinamik yapılar ve dinamik kod tasarımı tabiki de çoğu konu da daha iyidir ancak JavaScript’teki dinamiklik beni rahatsız ediyor ve bu yüzden bu dili sevmiyorum. İlk görenlerin ya da yazılıma yeni başlayanları tavlayacak ama beni en çok rahatsız eden olay data tiplerinin olmamasıdır.

Data Tipi Bulunmuyor

Bir değişken tanımlarken tipine ya var ya da let diyoruz. Bu programlamaya yeni başlayanların aşık olacağı bir özelliktir. Kim integer kim large umursamadan kodlarını yazabileceklerinin hayallerini kurarlar. Ancak yazılan kod büyüdükçe bu özellik çok büyük problemleri getirecektir. Eğer yazdığınız kod çok hakim olabiliyorsanız evet bu duruma hakim olabilirsiniz ve sizin için bir problem teşkil etmez. Ancak sizin string diye ele aldığınız bir değişkene substring gibi bir işlem uyguladığınızı düşünün ardından kullanıcı oraya integer girsin program patlayacaktır. Buna engel olmanın bir sürü yolu var ancak kod karmaşıklaştıkça bu tip detaylar gözden kaçabilecektir.

OBO Yazar Gibisin Class Yok

Object oriented tarzında kod yazıyoruz noktaya basıyor fonksiyon ya da özellik kullanıyoruz ancak sınıf yapısı bulunmuyor. Sınıf tanımlama yok. Bir yazılım geliştiricisi olarak noktaya basıyorum bekliyorum ki o kelimeyle alakalı şeyler listelensin birisini seçip kullanayım. Ancak noktaya bastıktan sonra yazılan kodda ne var ne yoksa listeleniyor. Yanlış bir özellik seçtiğimi düşünelim ya ona o özelliği ekler ya da undefined der.

Anlatmak istediğim olaylara örnek bu kod bloğundadur

Sensin Undefined

Bir değişken tanımladınız ancak bir değere atamadınız undefined. Bir hata aldınız size gelen değer undefined. Hatalı bir şey yapsanız da bir şey tanımlasanız da size undefined döndürüyor. Hata mı yapıyorum ya da doğru bir yolda mıyım diye ister istemez insan şüpheye düşüyor.

Tüm bunları iyi bir şekilde kullanabilirseniz evet size çok kolaylıklar sağlayacaktır bu dil şüphesiz. Belki de benim sevmeme ya da ön yargılı yaklaşma sebebim bu dili kullananlar ve programlamaya ilk başlamak isteyenlere önerdikleri içindir. Bu bence ilk dil için çok yanlış bir öneridir. Kısaca belki JavaScript suçsuzdur ben ön yargılıyımdır.

KAYNAK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir