Elmadan Haberler 4 – OLED iPad Pro & iPhone 15 Pro Max Rekoru

Elmadan Haberler video serisine en son aralığın sonunda bir üye eklemişiz. Aradan yaklaşık 3 ay geçti ve Apple haberleri hiç olmuyor mu? Tabiki de oluyor. Elmadan Haberler 4 yazısınd agündemde olan Apple ile ilgili ve Apple’dan gelen haberleri beraber konuşalım.

OLED iPad Pro

OLED ekran paneline sahip olan iPad Pro modelleri karşımıza gelecek. Bir süresdir iPad modellerinin ekranında büyük bir yenilik yapılmıyordu bu sebepten dolayı OLED panellere geçiş olması beni sevindirdi. Bu değişiklik doğal olarak ilk iPad Pro serisi modellerde yaşanacak.

OLED panellere geçerken iPad Pro modellerinin ekran boyutunda da küçük bir değişiklik olabilir. Apple’a göre bunun çok sebebi olsa da bana göre eski aksesuarların yeni iPad Pro modelleri ile kullanılmasını engelleyip daha fazla aksesuar satarak para kazanmak isteyen bir Apple taktiğidir bu olay.

11.1 ve 13.3 inç büyüklüğünde iPad Pro modelleri üzerinde çalışıldığı söyleniyor. Eğer bu söylenti gerçekse her 2 iPad Pro modeli de büyümüş olacak. Her 2 cihaz da 2024’ün ilk çeyreğinde piyasada olacağı ve OLED paneller ile geleceği söyleniyor. Bu söylentiyi desteklemek amacıyla Apple’ın LG ve Samsung’dan OLED panel satın aldığı bilgisi de kamuoyu ile paylaşıldı.

OLED panel kullanımı cihazlardaki görüntünün parlaklığını ve keskinliğini arttıracaktır. Ancak bunun bir dezavantajı olarak iPad Pro modellerinin fiyatları bir hayli artacaktır. Yapılan analizlere göre 11.1 inçlik model 1.500$ 13.3 inçlik model 1.800$’a satılabilir. Bu da ortalam fiyatların 2 katına çıkmasına tekabül edebilir. MacBook Pro fiyatının üstüne aksesuarları ile birlikte bir iPad Pro modeli alabilirsiniz. Tamamen çılgınlık !

Apple HomePod 3

Apple 3. nesil HomePod üzerinde çalışıyor. Aslında bu haber sizi şaşırtmamıştır diye düşünüyorum. Teknoloji firmaları piyasada bulunan ürünlerinin doğal olarak yenileri üzerinde çalışmaya başlıyorlar. Bu seferki HomePod’un karşımıza 7 inç büyüklüğünde bir ekran ile geleceği söyleniyor. HomePod üzerinde ekran bulunması alışılmışın dışında bir olay.

Madem HomePod’a ekran geldi karşımıza FaceTime görüşmeleri için bir de kamera gelse artık ben şaşırmam. Eğer durum bu şekilde olursa Google’ın Nest Home cihazına Apple’ın tam bir cevabı niteliğinde ürün olur. Tabi bu cevap Google’ın cihazına göre çok pahalı olacaktır ancak Apple ürünlerini satın alanlar fahiş ücretleri vermeye alıştılar.

Muhtemelen bu cihazın piyasada olabileceği tarih 2024 yılı olacaktır.

Elmadan Haberler 4

Apple Müzik Classical

Apple Music Classical adında yeni bir uygulama App Store’daki yerini alıyor. 28 Mart 2023 tarihinde bu uygulama yayınlanacak. Tabi bizim ülkemiz için henüz bu uygulama desteklenmiyor. Adından da anlaşılacağı üzere bu uygulama tamamen klasik müzik için tasarlanmış.

Aslında klasik müziklere normal Apple Müzik uygulamasından da erişebilirdik değil mi? Bu uygulama bize artı olarak neler sunuyor? Klasik müzik için daha iyi müzik arama işlemi bize sunuyor. Besteci ya da orkestranın şefine göre arama işlemi yapabiliyorsunuz.

Belki çok umursamayacaksınız ancak bu uygulamada Apple’ın hep kullandığı San Francisco fontu yerine New York yazı fontu kullanılmış. Bunun yanında şarkının bir hikayesi ya da nasıl bestelendiğine dair hikayeleri de bu uygulama üzerinde görebileceksiniz.

Bu uygulama yakın bir tarihte Android için de yayınlanacaktır.

Mac Pro İptal Edildi

Apple’ın hala Intel işlemciler ile satmakta olduğu Mac Pro, Apple Silicone işlemcilere bir türlü güncellenemedi. Bu cihaz karşımıza M2 Extreme ile çıkacağı söyleniyordu. 48 çekirdekli CPU ve 152 çekirdekli GPU gibi canavar bir sistem ile gelecekti. 2 adet M serisi Ultra çipin birleşmesi ile bu canavar ortaya çıkacaktı. Bu geliştirmenin zorluğu ve maliyeti nedeniyle geliştirme iptal edildi. Daha önce de söylemiştim cihaz karşımıza M2 Ultra ile gelecek gibi duruyor.

Video

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir