Gereksiz Using Silmek – Visual Studio İpuçları 7

Visual Studio hızlı kullanım ve kod yazarken daha mutlu yazılımcı geliştiricisi hedefi ile başlatmış olduğum Visual Studio ipuçları yazı serisinin 6. bölümünden herkese merhaba ! Bu selamlamanın ardından hep yapmış olduğum hamallığı sizinde yaptığınızı düşünerek bu yazıyı yazmaya başladığımı söylemek istiyorum. Gereksiz using silmek hepimizin tek tek uğraşarak yapmış olduğu bir hamallık bana göre.

Gereksiz Using Silmek Nasıl Hızlıca Yapılır ?

İşin aslında bunu ben tek tek siliyordum. Satıra farenin sol tuşu ile çift tıklıyordum ve satırın seçilmesini bekliyordum. Ardından backspace ( klavyede soldaki karakteri silmemize yarayan tuş) ya da delete tuşuna basarak satırı siliyordum. O günkü ruh halime ya da satırın son using ibaresi olmasına bağlı olarak enter tuşuna basmışlığım da var.

Bunu bir adım daha öteye giderek klavyenin shift tuşunu kullanarak ya da farenin sol tuşunu kullanarak birden fazla using satırını seçip sildiğim de oldu.

Gereksiz olan using kullanımlarını IDE’nin anladığını ancak bunları neden silmediğini hep merak ediyordum. Acaba bir bildiği mi var diye düşünüyordum. Aslında bir bildiği yokmuş daha doğrusu benim bir şey bildiğim yokmuş.

Using satırlarının bulunduğu kod bloğuna farenin sağ tuşu ile bastıktan sonra açılan menü üzerinden Organize Usings > Remove Unnecessary Usings seçeneğine basarak gereksiz yere yazılmış olan using satırlarını tek tuşla silebilirsiniz.

Gereksiz using yapan da ne bileyim demeyin. Bir fonksiyonu yazarken hızlıca Alt + Enter tuşuna basarak fonksiyonu oluşturursak ya da hataları yok edersek using bizim yerimize ekliyor. Sonrasında o fonksiyonu silince using kalıyor. Böylece gereksiz using kalmış oluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir